Gluténmentes ételek
Ha valakinek nincs kifejezetten egészségügyi okokból szüksége rá, hogy elhagyja a glutént a táplálkozásából, akkor felesleges gluténmentes ételeket vásárolnia. Sokan ugyanis azt hiszik, hogy ha kenyérből, tésztából, kekszekből, süteményekből a gluténmentes opciót választják, akkor fogyni fognak, pedig ez nem igaz. Kalóriatartalmuk ugyanis nem alacsonyabb a hagyományos termékekénél, hiszen a gabonafélék elhagyása miatt általában alacsonyabb tápértékű lisztek, például rizsliszt vagy tápiókaliszt kerül beléjük, illetve plusz cukor vagy zsiradék, hogy fokozzák az ízüket. A kalória tehát ugyanannyi bennük, áruk viszont jóval borsosabb.
Lúgos víz
A lúgos vizet forgalmazók azzal próbálják eladni termékeiket, hogy segítenek csökkenteni a szervezet elsavasodását, és javítják az anyagcserét. A valóság azonban az, hogy szervezetünk önállóan is képes fenntartani a vér egészséges pH-értékét , így valójában nincs túl sok értelme ilyesmire költeni. Nyugodtan fogyasszunk továbbra is ásványvizet, csapvizet.
Sütőben sült csipsz
Lehet, hogy mivel olaj nélkül sült, kevesebb benne a káros zsiradék, de a csipsz ettől függetlenül csipsz marad, tehát sok benne az üres kalória és a só is. A csipsz, akárhogyan készül, sosem lesz igazán egészséges étel - hizlal és felborítja a vércukorszint egyensúlyát. A sült zöldségek, az olajos magok, diófélék - persze mértékkel - mind sokkal egészségesebb választások.
Fehérjeszeletek
A fehérjebevitel emelése általában valóban jó ötlet, viszont nem a fehérjeszeletek fogyasztása erre a legjobb módszer. A legtöbben ugyanis rengeteg feldolgozott összetevő, például szójaprotein-izolátum és édesítőszerek vannak. Ha sikerül is olyat találnunk, amelynek valóban alacsony a cukortartalma, akkor is jó eséllyel van benne például valamilyen cukoralkohol , amely irritálhatja a gyomorot és inzulinszint-ingadozást okozhat. Ha pluszfehérjét szeretnénk, akkor együnk sovány húsokat, magokat, vagy készítsünk házilag fehérjeszeletet, amelynek minden összetevőjét pontosan ismerjük.
Forrás: prevention.com