Magyarországon évente körülbelül hárommilliárd csésze kávé fogy az ineedcoffee.hu blog szerint. Más statisztikák arról szólnak, hogy a 15 évesnél idősebb lakosság 70 százaléka, azaz nyolcmillió ember kávézik. Van, aki kemény kávéfogyasztó, és van, aki csak hébe-hóba hörpint fel egy csészével. Így végül napi negyed csésze az átlagos fogyasztásunk, ami igazán nem sok.
A legnagyobb fogyasztók az északi országok lakói. A finnek, svédek és hollandok egy főre jutó átlagos kávéfogyasztása meghaladja a napi 2-3 csészét is. Ez tulajdonképpen nem sok, hiszen elfogy egy reggel a nap indítására, egy ebéd után az éberség fenntartása érdekében és még egy valamikor később a lankadó figyelem ellen vagy csak élvezetből. Mivel a kávé alapvetően jótékony hatású ital, fogyasztása kifejezetten hasznos az egészségmegőrzésben. Azonban ezzel is vissza lehet élni, a folyamatos túlzott koffeinfogyasztás pedig gyomorpanaszokat, álmatlanságot, magas vérnyomást, heves szívdobogást, idegességet, nyugtalanságot, szorongást és viselkedészavart okozhat. Ha valaki olyan felelőtlen, hogy 600 mg feletti mennyiséget visz be a szervezetébe, akkor eléri a koffeintúladagolás tartományát, és megjelennek a jellegzetes tünetek: a hányinger, a hasmenés és a szédülés. A várandós nők a koffeintúladagolással súlyosan kockáztatják a magzat egészségét.
Ezért a napi maximum 300 mg-os koffeinhatárnál mindenképpen meg kell állni. Ez körülbelül 3 csésze presszókávénak felel meg. Ennyit mindenféle aggodalom nélkül rendszeresen el lehet fogyasztani. A terhes nőknél a koffein lebontása lelassul, így számukra a határ alacsonyabban van, maximum két presszókávénál, de a legjobb, ha a baba megszületéséig - és még egy kicsit utána is - kerülik a kávézást, hiszen a stimuláns bejut a magzat vérkeringésébe, ez a veszély pedig a szoptatás idején is fennáll.
Egy átlagos csészére eső koffein mennyiségét csak megbecsülni tudják a szakemberek, hiszen az egyes főzetek között jelentős különbség lehet a felhasznált kávé, az elkészítési mód és egyéb tényezők miatt is. A robusta kávé például jóval magasabb koffeintartalmú, mint az arabica. Ráadásul nemcsak kávéval lehet bevinni koffeint a szervezetbe, hiszen ezt az alkaloidot több mint 60 növényfaj tartalmazza. Hétköznapi fogyasztás során találkozhatunk vele a kávén kívül a különféle teákban, a kólában, az energiaitalokban , a kakaóban és az étcsokoládéban is. Ezért ha megeszünk egy tábla étcsokit, akkor aznap három kávé már lehet, hogy több lesz a kelleténél.