Diófélék
A diófélékben található esszenciális zsírsavak nagyon fontosak testünk megfelelő működéséhez, és a koleszterinszintet is segítenek csökkenteni. Ha a magokat megpirítjuk, a zsírsavak egy része lebomlik.
Brokkoli
A brokkoli sejtjeiben egy mirozin nevű enzim található, amely a nyers zöldség megrágása során szabadul fel, és erőteljes méregtelenítő, rákmegelőző hatása van. Hőkezelés hatására azonban a hasznos enzim bomlani kezd, és csupán harmada marad benne a brokkoliban.
Fokhagyma
A nyers fokhagymában található allicin sejtvédő hatású, de már egypercnyi főzés után is elveszik a növényből, így szervezetünk csak minimális mennyiséget képes hasznosítani belőle.
Gyümölcs- és zöldséglevek
A nyers zöldségekből és gyümölcsökből készült leveket sokkal jobb házilag, frissen préselni és facsarni, nem pedig a bolti verziókat vásárolni. Utóbbiakat ugyanis a tartósítási eljárás során gyakran pasztőrözik, és a hőkezelés során nagyon sok vitamin és ásványi anyag elvész belőlük.
Só
A boltban kapható asztali sót gyakran hőkezelik, illetve kémiailag fehérítik, így sok káros anyag kerül bele, míg a benne lévő hasznos anyagok eltűnnek. Ezért érdemes inkább nyers, kristályos sókat, például Himalája sót használni.
Kakaó
A nyers kakaóban sok a vitamin és az ásványi anyag, amelyek nagyszerű hatást gyakorolnak a kedélyállapotra. A legtöbb bolti csokoládéban található kakaó viszont sajnos hőkezelt, és ezek az anyagok nagyrészt eltűnnek belőle. Ha tehetjük, nyers kakaóból készült verziót vásároljunk.
Cékla
A cékla rengeteg folsavat tartalmaz, de ha megfőzzük, akkor 25 százalékát elveszíti - éppen ezért inkább nyersen fogyasszuk, például reszelve, salátákba keverve, vagy facsarjuk ki a levét.
Forrás: halehearty.com