A puffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, amelytől a legtöbb ember legalább időnként szenved. A probléma gyakran egy kiadós ebédet vagy vacsorát követően jelentkezik, enyhébb esetben csak némi diszkomfortérzetet, sokszor viszont hasi fájdalmat is kiváltva. A puffadás legjellemzőbb oka a gyomorban és a belekben felhalmozódott gáz, amely előidézhet böfögést, gyakori székelési ingert és hányingert is. Sok esetben a panaszok valamilyen élelmiszercsoport elfogyasztása után jelentkeznek, de fertőzések vagy krónikus betegségek is kiválthatják. Cikkünkben összegyűjtöttük a panasz hátterében álló leggyakoribb okokat.
Puffasztó ételek fogyasztása
Változó, hogy kinél mi válthat ki haspuffadást, van azonban néhány olyan étel, amely általánosan okozhat ilyen panaszokat. Közismert például a bab és a lencse puffasztó hatása, de sokan a szója, illetve az abból készülő élelmiszerek fogyasztását követően is tapasztalnak hasonlókat. Általánosan a hüvelyesek olyan szénhidrátokat és rostokat tartalmaznak, melyeket a szervezetünk nem bont le könnyen, az emésztésük így fokozott gázképződést eredményezhet. Szintén hagyományosan gázképzőnek, illetve puffadást okozónak tartják a keresztesvirágúakat, például a brokkolit, a karfiolt vagy a káposztát. Amennyiben a felsorolt ételek fogyasztása nálunk is puffadást idéz elő, érdemes azokat minimalizálni az étrendünkben.
Az is előfordulhat, hogy a teltségérzetet a nehéz, zsíros ételek fogyasztása váltja ki, melyek lebontása szintén fokozott igénybevételt jelent emésztőrendszerünk számára. Ezen ételekből is csak mértékkel fogyasszunk, törekedjünk inkább a kevésbé megterhelő, tápláló, mégis könnyed étrend kialakítására. Ha puffadásra hajlamosak lennénk, érdemes tartanunk otthon azokból a vény nélkül is kapható készítményekből, amelyek gyorsan és hatékonyan enyhítik a teltségérzetet. Ezek a készítmények olyan enzimeket tartalmaznak, amelyek felgyorsítják az emésztést, és az azt kísérő, fokozott gázképződést is meggátolják.
Túl gyorsan eszünk
Nem csak az számít, mit fogyasztunk, de az is, hogyan. Ha túl gyorsan eszünk, általában több levegőt is nyelünk, ami fokozhatja gyomrunkban a teltségérzetet. Az étel habzsolásával ráadásul gyomrunkat is feleslegesen terheljük le, ami újabb emésztőrendszeri problémákhoz vezethet. Hagyjunk időt magunknak az étkezésre, rágjunk meg alaposan minden falatot, így nemcsak megemészteni lesz könnyebb az ételt, de elkerülhetjük a túlevést is.
Betegség is kiválthatja
Ha az étrendtől függetlenül is visszatérő problémát okoz evés után a hasfájás és puffadás, az felveti bizonyos betegségek gyanúját. Előfordulhat, hogy a tünetekért irritábilis bél szindróma (IBS) a felelős – ez esetben a puffadás mellett görcsös hasi fájdalom, illetve székrekedés vagy hasmenés is jelentkezik. A betegség gyakran társul pszichés problémákkal, így például szorongással, depresszióval, álmatlansággal és fáradtságérzéssel. Mivel a pontos kiváltó okok nem ismertek, így az IBS kezelése sem egyszerű, elsősorban a tüneteket tudják enyhíteni az érintetteknél. Az érintetteknek mindenképpen javasolt egyeztetni a háziorvossal a panaszok kapcsán.
Gluténérzékenység, más néven cöliákia esetén a szervezetből immunválaszt vált ki a gluténtartalmú ételek fogyasztása, ami szintén okozhat hasi fájdalmat, puffadást és hasmenést. A tejtermékek fogyasztását követő rosszullétek pedig tejallergia vagy laktózérzékenység számlájára is írhatóak. Mivel egy viszonylag általános tünetről van szó, így a puffadás hátterében számos más betegség is állhat. Éppen ezért, ha visszatérő problémát okoz nekünk ez a tünet, mindenképpen javasolt egyeztetni orvosunkkal!