Az év végi hajrá a munkára és a magánéletre is rányomja a bélyegét, az ajándékok utáni futkosás, az állandó stressz, kapkodás és idegeskedés nemcsak az idegrendszerünket, hanem az emésztésünket is megviselheti. Valójában a stressz egy természetes és hasznos válaszreakció szervezetünk részéről, célja, hogy hirtelen jött veszélyhelyzetekben felkészítse a testet a fenyegető kihívásokra.
Ha azonban a folyamatos szorongás és feszültség állandósul, akkor a stressz hosszú távon rengeteg negatív hatást idézhet elő a szervezetünkben: fáradtság, dekoncentráltság, depresszió is jelentkezhet, sőt, meg is betegíthet.
Amikor stresszesek vagyunk, agyunk aktiválja a szimpatikus idegrendszert.A szimpatikus idegrendszer felkészíti a szervezetet a közvetlen veszély elleni védekezésre azáltal, hogy azoknak a funkcióknak a működését lelassítja, amelyekre nincs azonnali szüksége a szervezetnek a túléléshez.Ebbe a kategóriába kerül az emésztés is.A stressz a gyomor kiürülését lelassítja, a vastagbél funkcióját pedig felgyorsítja, ami gyomorfájáshoz, gyomorégéshez, hányingerhez, emésztési zavarokhoz (székrekedés, akut hasmenés) vezethet. – magyarázza Dr. Tracey Torosian, egészségpszichológus.
Az ismételt/ állandó stressz gyomor-bélrendszeri problémákhoz vezethet vagy súlyosbíthatja a már meglévő problémákat, mint a gyomorfekélyt, gyulladásos bélbetegségeket, irritábilis bél szindrómát (IBS), de az emésztőrendszeri panaszok hosszú távon szintén fokozhatják a stresszt, azaz bekerülhetünk egy ördögi körbe.
A folyamatos szorongás, nyomás az étkezési szokásokat is átalakíthatja: például vannak, akik képtelenek enni stresszes helyzetben, és vannak a stresszevők, akik túlevéssel kompenzálnak.
Hogy kerüljünk ki az ördögi körből?
A stressz okozta gyomorbetegségek ellen életmódváltással és a hatékony stresszkezeléssel tehetünk a legtöbbet.
„Ahhoz, hogy pozitív hatást gyakoroljunk az emésztési tünetekre, aktiválni kell a paraszimpatikus idegrendszert, amely a szervezet életének mindennapos fenntartását szolgálja. Fontos szerepe van az emésztés és a kiválasztás szabályozásában. Ellensúlyozza a szimpatikus idegrendszer működését. Amikor a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, a test megnyugszik, a pulzus visszaáll a normál ütemére, a gyomor-és bélrendszer is úgy működik, ahogy kell" – magyarázza Dr. Torosian.
- Keressük a mindennapokban azokat a lehetőségeket, amelyek révén csökkenteni tudjuk a ránk nehezedő nyomást. Hatásos stresszcsillapító technika a rendszeres testmozgás, annak bármely formája.
- Fontos, hogy megtanuljunk relaxálni: van, akinek a meditáció, van, akinek a jóga és a különféle légzőgyakorlatok válnak be.
- Aludjunk eleget: a fáradtság, kialvatlanság szintén a stressz melegágya. Próbáljunk meg legalább napi 8 órát aludni.
- Váltsunk életmódot, helyezzük fókuszba a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást, hiszen nemcsak a stresszt segít könnyebben viselni, de a stressz következtében fellépő emésztőrendszeri panaszok enyhítésében is hasznos. Utóbbiakat egyébként gyógyszertárban kapható enzimpótló készítményekkel is csillapíthatjuk.