A St. Louis-i Washington Egyetem orvosi karán kimutatták, hogy a nikotinamid-mononukleotid (NMN) szedése, amelyet amúgy a testünk különben is termel, pozitív, öregedés ellenes hatást vált ki állatokban. Mivel az állatkísérletek elég sikeresek voltak, a kutatók humán kísérleteket is terveznek.
Az állatkísérletekről szóló tanulmányt a Cell Metabolism folyóiratban tették közzé. Ebből kiderült, hogy az idős egerek anyagcseréjét és energiatartalékait feljebb emelte az NMN. A fiatal egerekre a hatóanyaggal dúsított víz nem gyakorolt befolyást. Ennek az az oka, hogy NMN termelés csökken, ahogy öregszünk, ezért az idősebb egereknek ténylegesen szükségük volt a kiegészítésre.
Az NMN megtalálható gyümölcsökben és zöldségekben is. Ilyenek az avokádó, a brokkoli, a káposzta, edamame bab és az uborka. Ez azonban nem jelenti, hogyha rengeteg zöldséget eszünk, akkor örökké élünk. A dózis ugyanis, amit az egerek kaptak, sokkal nagyobb volt, mint a zöldségek NMN tartalma. Bár nem tudunk annyi zöldséget enni, hogy ezzel fiatalító hatást váltsunk ki, de elindultak már a vizsgálatok, amelyek bizonyíthatják, hogy miféle öregedés ellenes hatásai lehetnek a megfelelő étkezésnek. "E zöldségek fogyasztásának lehet néhány felhalmozódó hatása az ideg-test kapcsolatban" - vélekedik a tanulmány szerzője Shin-Ichiro Imai , az egyetem professzora.
Az öregedés elleni ételek fogyasztásától nem szabad azonnali hatást várni, ehhez valószínűleg huzamosabb ideig kell azt étrenden tartani őket. A naponta elfogyasztott ételek 25-50 százalékának zöldségből és gyümölcsből kell állnia. Szakértők szerint a következő fajta ételek segítenek visszaforgatni az időt.
NMN-tartalmú ételek
Az imént említett vizsgálatban azok a kísérleti állatok, amelyek az MNM-mel dúsított vizet kapták, többet ettek, de kevesebb súlyt szedtek fel, mint a kontrollcsoportban lévők. Annak ellenére, hogy tudjuk, a zöldségfogyasztástól nem remélhetünk olyan hatást, mint amilyet a laborkísérletben elértek, de a paradicsom, az avokádó, az edamame, a brokkoli, és az uborka például ragyogóvá teszi a bőrt.
B-vitamin-tartalmú ételek
Az NMN egyik származéka niacin , más néven B3-vitamin. Az amerikai Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szerint az összes B-vitamin fontos az energiaszint szempontjából, azaz energiát ad, illetve növeli a sejtek anyagcseréjéhez rendelkezésre álló energiát. A niacin gazdag élelmiszerek közé tartozik a földimogyoró, a gomba és a friss zöld tea.
Karotinoid tartalmú ételek
A fitonutriensek egyes citrusfélékben és a sárga gyümölcsökben, zöldségekben találhatók. Ide tartozik a narancs, a squash, a sárgarépa, a narancs színű paprika, amelyek javítják a bőr ragyogását és megakadályozzák a kollagén lebontását. Más antioxidánsokban gazdag gyümölcsök is segítik a fiatalos bőr megtartását. A málna és gránátalma ellaginsav tartalmaz például, egy antioxidáns, amely állatkísérletek szerint csökkenti a kollagén lebontását.
Omega-3 tartalmú ételek
Az öregedési folyamat általában akkor jelenik meg, ha felerősödik a szervezetben valamilyen gyulladást, de az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek segítenek megelőzni ezt a problémát. Jó zsírok találhatók a mandulában, különféle magvakban, a zsíros halakban és az olívaolajban. Ezek mind segítenek a gyulladáscsökkentésben.
A mediterrán étrend
A kutatások azt mutatják, hogy a mediterrán diétát követő emberek kisebb arányban vannak kitéve a kognitív hanyatlásnak, és kisebb kockázattal számolhatnak az Alzheimer-kór esetében is. A mediterrán diéta fontos elemei az olívaolaj, a gyümölcsök, a zöldségek, a dió, a bab, és a mérsékelt mennyiségű bor.
Forrás: prevention.com