De pontosan mi is történik az emberi szervezetben, miután legurítunk egy feketét?
Az első tíz percben
A koffein bekerül a véráramba, a szívverés felgyorsul, a vérnyomás pedig emelkedni kezd.
20 perc múlva
Éberebbnek, összeszedettebbnek érezzük magunkat, és könnyebbnek tűnik az információk befogadása és a problémák kezelése. A koffeintől kevésbé érezzük magunkat fáradtnak, mert eljut az agy adenozin receptoraiig.
Fél óra múlva
A test elkezd adrenalint termelni, amitől enyhén élesedik a látásunk, mivel ettől a pupillánk is kitágul.
A kávézás sokaknak igazi élmény, kihagyhatatlan rituálé
40 perc múlva
A testben elkezd emelkedni a szerotonin szintje. Ez segíti a motors idegsejtek működését, így például az izmaink teherbírása is megnő.
4 óra múlva
A kávézás hatására több sejt vesz részt az energiatermelő folyamatokban, így a testünk zsírt kezd égetni, még akkor is, ha éppen nem végzünk testmozgást. A koffein a serkenti és növeli a gyomorsav termelődését is.
6 óra múlva
A koffeinnek vízhajtó hatása is van. A víz mellett a testünk vitaminokat és ásványi anyagokat is veszít, így érdemes figyelni erre, és folyadékbevitellel, illetve káliumban , kálciumban és magnéziumban gazdag ételek fogyasztásával ellensúlyozni ezt.
Ami tehát fontos, hogy a kávé mellé, különösen ha feketén isszuk, mindig gurítsunk le egy pohár vizet is, hogy elkerüljük a szervezet dehidratációját. Emellett pedig ügyeljünk arra is, hogy délután 4-5 óra után már lehetőség szerint ne kávézzunk, mert akkor gondjaink lehetnek az elalvással, és még több kávéra lesz szükségünk, hogy átvészeljük a következő napot.
Forrás: brightside.me