Németországban körülbelül 8 millióan mondanak le tudatosan a húsról, ez a népesség tizede - írja a német focus.de . Az okok különbözőek lehetnek: az állatok szeretetétől kezdve a környezetvédelmen át az egészségmegőrzésig. Számos tanulmány is igazolja a húsmentesség jótékony hatásait. De nézzük részletesebben, mi változhat meg, ha felhagyunk a csirke-, pulyka-, disznó- és marhahús fogyasztásával.
Jobb lesz az illatunk
Aki nem eszik húst, kellemesebb szagokat áraszt magából, erre jutottak még 2006-ban a Prágai Egyetem kutatói. A kutatásban résztvevő nők sokkal kellemesebbnek ítélték azoknak a férfiaknak az izzadságát, akik nem ettek húst, mint azokét, akik igen.
Könnyebben lefogyunk
Taivani tudósok kutatási eredményei szerint azok az emberek, akik vegánok, vagy vegetáriánusok, gyorsabban fogynak azoknál, akik mást is esznek. Mivel a növényevő emberek egyébként is tudatosabban és egészségesebben élnek, kevésbé hajlamosak az elhízásra.
Csökken a betegségek kockázata
A kutatók már azt is bebizonyították, hogy azoknál, aki kihagyják az étrendjükből az állati eredetű élelmiszereket, számos betegség rizikója alacsonyabb, többek között a szívbetegségeké és a ráké is. Ezek az emberek ritkábban szenvednek magas vérnyomástól és magas koleszterinszinttől is. Feltehetően egyébként ez összefüggésben lehet azzal is, hogy más tekintetben is odafigyelnek az egészségükre.
Empatikusabbak leszünk
Megfigyelték, hogy azok az agyterületek, amelyek empatikus érzéseket váltanak ki, vegetáriánusoknál és vegánoknál aktívabbak, mint a húsevőknél. Legalábbis erre jutottak kísérleteik során olasz neurológusok. Azt figyelték meg ugyanis, hogy a húst nélkülözők erősebben reagáltak az emberi és állati szenvedést ábrázoló képekre, mint a mindenevők.
Védjük a bélrendszerünket
A kiegyensúlyozott bélflóráért a beleinkben található baktériumok felelősek. A vegánoknak és a vegetáriánusoknak ezekből több van, ennek megfelelően pedig az emésztésük is jobb. A gyümölcsök és zöldségek, valamint az olyan savanyított tejtermékek, mint például a joghurt, ugyanis sokat segítenek benne. A húsmentesen étkezők pedig értelemszerűen ezekből többet fogyasztanak.
Fontos azonban leszögezni, hogy a hússal fehérjét, cinket, vasat és B-vitamint viszünk be a szervezetünkbe - ezeket a vegetáriánusoknak pótolniuk kell. A bab és a borsó például sok vasat, a szója és a zabpehely cinket, a tojássárgája pedig B12-vitamint tartalmaz.