Bár hagyományosan a nyári időszakhoz köthetjük, minden hónapban összeszedhetünk valamilyen fertőzést az ételekből. De milyen élelmiszerektől kell félnünk?
Szerencsére, az ételmérgezés meglehetősen ritka, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy mely ételek okoznak a leggyakrabban fertőzést, vagyis mely alapanyagokat tarthatjuk potenciális veszélyforrásnak. Az élelmiszerek megfelelő kezelésével, a biztonsági szabályok betartásával azonban a legtöbb fertőzést elkerülhetjük.
Zöld leveles zöldségek
Tojás
A leggyakrabban a szalmonellafertőzésekkel hozhatjuk összefüggésbe a tojást. Mivel a kórokozók a tojás belsejében találhatóak , ezért alapos főzéssel elpusztíthatjuk őket. Óvakodjunk azoktól a fogásoktól, amelyekben nyers tojás található, és a tojás héját érdemes fertőtleníteni megvásárlás után. A nyers tojással készülő ételek, például a majonéz, a jégkrém is fertőzöttek lehetnek.
A tojás és a hús is gyakran okoz ételmérgezést
Nyers hús
A nyers hús az egyik legveszélyesebb potenciális betegségforrás, sokféle kórokozó tanyázhat a hús belsejében és a felületén is. Éppen ezért nagyon fontos a hús alapos megtisztítása. A hő segítségével pedig elpusztíthatjuk a kórokozókat, ezért mindig győződjünk meg fogyasztás előtt arról, hogy a hús nem nyers-e. A hússal érintkező felületek letisztításáról és fertőtlenítéséről se feledkezzünk meg. A nyers húshoz hasonlóan a nyers, pasztörizálatlan tej (illetve a nyers tejből készült tejtermékek, sajtok) is veszélyes, különösen a várandós nők számára.
Csírák
A csírák nagyon egészséges ételek , sokoldalúan felhasználhatók és viszonylag könnyű otthon is előállítani őket, de sajnos az a környezet, melyben a csírák fejlődnek, a kórokozóknak is igen kedvező. Egyes szakértők szerint az időseknek, a kisgyermekeknek és a legyengült immunrendszerűeknek egyáltalán nem lenne szabad csírákat fogyasztani, de másoknak is nagy körültekintéssel kell csírákat enni. Jobban járunk, ha saját magunk csíráztatunk otthon, és az edényt rendszeresen tisztítjuk és fertőtlenítjük.