Burgonya
Krumplipürében vagy főzelékben senki sem szeret nyers darabra harapni, és jó, ha tudjuk, hogy a burgonya nyersen nem is túlságosan egészséges. Emésztési problémákat, gázképződést és puffadást okozhat, ha pedig zölden esszük, akkor a benne található szolanintól fejfájásunk, hányingerünk is lehet, ugyanis ez az anyag már kis mennyiségben is mérgező. Éppen ezért a krumplit mindig süssük, főzzük, vagy pároljuk meg fogyasztás előtt.
Csíra
Finom és egészséges eleme lehet a salátáknak, de csak akkor, ha friss, és alaposan megmossuk fogyasztás előtt. Csak ellenőrzött helyről vásárolt csírát együnk nyersen, mert szalmonella , listeria, vagy épp E. coli baktériumokat is tartalmazhat, így gyerekeknek, terhes nőknek és időseknek azt javasolják, hogy csírát inkább csak párolva, forrázva fogyasszanak.
Vörösbab
Ez a hüvelyes olcsó és egészséges fehérje- és szénhidrátforrás, de csak főzve egészséges. Ha nyersen esszük, extrém hányingert és erős hányást , hasmenést okozhat a benne lévő anyagoknak köszönhetően. A babot mindig áztassuk be legalább 5-6 órára, utána mossuk át, majd forró vízben főzzük puhára - csak így biztonságos a fogyasztása.
Méz
A nyers méz , bár mostanában egyre több szupermarketben kapható, óvatosan kezelendő. A pasztőrizálatlan mézben olyan neurotoxin található, amely zavarodottságot, ájulást és bolygóideg-bénulást okozhat.
Tej
A nyers tej fogyasztása mostanában egyre divatosabb, pedig nem feltétlenül biztonságos. A pasztőrizálatlan tejben ugyanis életben maradhatnak a szalmonella, E. coli és listeria baktériumok. Különösen a gyerekeknek nem érdemes nyersen adni a tejet, a pasztőrizálás pedig semmit sem von le a tápértékéből.
Forrás: prevention.com