Grapefruit
Ez a citrusféle több mint 50 gyógyszer működésére lehet befolyással. Egyes hatóanyagoknak csökkentheti a hatását, mint például az allergia ellen használt fexofenadinét, míg más készítményeknél éppen ellenkező változást idéz elő, így erősíti például a koleszterinszint csökkentésére alkalmas atorvasztatint tartalmazó szerek szervezetre kifejtett hatását.
Tej
A kalciumban és magnéziumban gazdag tejet nem érdemes antibiotikum-kúra során fogyasztani. A problémát részben éppen az említett ásványi anyagok okozzák, másrészt az emlősök tejében megtalálható kazein fehérje sem kívánatos ilyenkor. Ha tehát antibiotikum-kezelés alatt állunk, mindenképpen kérjünk tájékoztatást a háziorvostól arra vonatkozóan, hogy milyen élelmiszereket kerüljünk.
Medvecukor
Az édesgyökér-kivonatból készülő édességet sokan fogyasztják az emésztésük serkentése érdekében. Fontos azonban megemlíteni, hogy a medvecukorban lévő glicirrizinsav gyengítheti egyes gyógykészítmények hatását, így például a ciklosporint alkalmazó termékekét. Ezeket általában a szervtranszplantáción átesett betegek használják a beültetett szerv kilökődésének megakadályozására.
Csokoládé
Az étcsokoládé csökkentheti egyes altató- és nyugtatószerek hatását, így például a zolpidem-tartarátot tartalmazókét. Másrészt viszont felerősíthet bizonyos élénkítő hatású hatóanyagokat, mint amilyen a metilfenidát. Depresszió ellen szedett MAO-gátlók mellett a csokoládéfogyasztás rendkívül magas vérnyomást is eredményezhet.
Vaspótlók
A pajzsmirigy betegségeinek és működési zavarainak kezelésére szolgáló levotiroxin hatását csökkentheti a vasbevitel. Amennyiben valakit ilyen gyógyszerrel kezelnek, a multivitaminok vásárlásánál is érdemes odafigyelnie, hogy a termék ne tartalmazzon vasat.
Alkohol
Gyógyszerszedés mellett a legtöbbször tilos az alkoholfogyasztás, mivel egyes készítmények hatékonysága alaposan lecsökkenhet, akár teljesen hasztalanná válhat a szedésük. Ez gyakran fordul elő vérnyomáscsökkentők és szívgyógyszerek esetén. Másrészt az alkohol fel is erősíthet bizonyos hatóanyagokat, aminek veszélyes következményei lehetnek.
Kávé
Az antipszichotikumok, így például a lítiumot és klozapint tartalmazó szerek hatékonysága gyengülhet a kávétól, míg más hatóanyagok erősödhetnek tőle, mint az aszpirin, a súlyos allergiás reakciók ellen használt epinefrin vagy a légúti problémákra alkalmazott albuterol. A kávé mindezeken túl a vas felszívódását is nehezebbé teszi a szervezet számára.
Antihisztaminok
Miközben az antihisztaminok hatékony segítséget nyújtanak az allergia által okozott kellemetlen tünetek enyhítésében, bizonyos esetekben csökkenthetik a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek hatását, egyben megemelhetik a pulzust. Éppen ezért hipertónia és allergia együttes fennállása esetén mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal az ideális gyógyszerezésről!
Antiepileptikumok
Az epilepsziás rohamok kontrollálására szedett gyógyszerek negatívan befolyásolhatják a fogamzásgátló tabletták működését, továbbá egyes korai stádiumban lévő kutatások arra mutatnak, hogy bizonyos gyógyszereket felerősítve veszélyes mellékhatásokat idézhetnek elő.
K-vitamin és ginzeng
A vérrögképződés megelőzését szolgáló warfarin szedése esetén érdemes óvatosnak lenni a K-vitamin-bevitellel, mert a fillokinonként is ismert vitamin gyengítheti a hatóanyag hasznosulását, ezáltal értelemszerűen növelve a veszélyes vérrögök kialakulásának kockázatát. A brokkoli, a kelbimbó, a kelkáposzta, a petrezselyem és a spenót egyaránt bővelkednek K-vitaminban, tehát érdemes ezeket mértékletesen fogyasztani. A ginzeng ugyancsak negatív hatással lehet a warfarinra, egyben növeli a belső vérzések rizikóját a véralvadásgátló heparin vagy aszpirin szedése esetén, akárcsak olyan nem szteroid gyulladáscsökkentők mellett, mint az ibuprofen vagy a naproxén. MAO-gátlók alkalmazása során a ginzeng fejfájást, alvászavarokat, hiperaktivitást és ingerlékenységet idézhet elő.
Orbáncfű
Bár gyakran használják depresszió ellen, a gyógynövény hatása nem bizonyított semmilyen betegséggel szemben. Ezzel együtt serkentheti a máj enzimkibocsátását, ami nem szerencsés olyan gyógyszer-hatóanyagok alkalmazása mellett, mint a koleszterinszint csökkentésére szedett lovasztatin, a merevedési zavarok ellen használt szildenafil, valamint a szív működését segítő digoxin.
Ginkgo biloba
A páfrányfenyőt egyesek a magas vérnyomás, a demencia, a fülzúgás és egyéb nemkívánatos állapotok megelőzésére használják, bár a növény ilyen irányú hatását még egyetlen kutatás sem igazolta. Eközben viszont csökkentheti olyan görcsrohamok elleni hatóanyagok hatását, mint a karbamazepin és a valproinsav.
Forrás: webmd.com