Sok ember szinte elképzelhetetlennek tartaná a reggelt egy csésze forró kávé nélkül, vannak azonban olyanok, akik a napi koffeinbevitelüket inkább teákból fedeznék. Hogy szeretjük-e a kávé jellegzetes, de erős ízét, elsősorban a génjeink határozzák meg. Egy japán tanulmány szerint bizonyos gének befolyásolják például azt is, hogy szívesen fogyasztunk-e joghurtot, halat vagy sajtot.
Génjeink döntenek az asztalnál
Az Oszakai Egyetem kutatói az étkezési szokások és a genetika kapcsolatát keresve vizsgálták közel 160 ezer japán ember adatait. A Nature Human Behavior című lapban publikált kutatás 13 táplálkozási szokást kötött valamilyen genetikai örökséghez. Úgy tűnik, a gének komoly hatással vannak arra, hogy szeretünk-e bizonyos ízeket, vagy éppen viszolygunk azoktól.
Míg a genetikai vizsgálatok során általában bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát mérik fel, a kutatók ugyanezzel a módszerrel azt próbálták kideríteni, hogy a gének növelhetik-e a vágyat egyes ételek vagy italok iránt. Kilenc olyan élelmiszert is találtak, melyek szeretete valamilyen genetikai variánshoz köthető: ezek a kávé, tea, alkohol, joghurt, sajt, nattó (erjesztett szójabab), tofu, hal, zöldség és a hús.
Bizonyos gének a keserű íz szeretetéhez köthetőek. Akikben ez megvan, jellemzően szeretik a tofut, alkoholt viszont kevesebbet vagy egyáltalán nem fogyasztanak. Akik pedig az umami ízt (ami elsősorban keleten ismert, az európai konyhában kevésbé domináns) szeretik, nagyobb arányban fogyasztanak zöldségeket, tofut, halat és nattót. Az ételek szeretetéhez köthető gének közül hat összefüggésbe hozható bizonyos daganattípusok, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával is.
Forrás: CNN