Egy új spanyol tanulmány szerint a kiegyensúlyozott reggeli otthoni elfogyasztása a gyermekek és serdülők pszichoszociális egészségi állapotának javulásához vezethet. Az eredményeket a Frontiers in Nutrition című folyóiratban tették közzé.
A tanulmányban nemcsak az az újdonság, hogy megerősítette a korábbi kutatásokat, melyek szerint a fiatalok esetében a rendszeres reggeli fogyasztása elősegíti az erősebb iskolai teljesítményt és tanulmányi eredményességet. De az is, hogy rámutatott: az egészség szempontjából már az is számít, hogy hol reggelizik a gyermek. Eredményeik szerint, ha a gyermek házon kívül étkezik, erősen leromlik a gyermek pszichoszociális egészsége. Utóbbi jóval többet jelent, mint az iskolai teljesítmény. Elsősorban a gyermek érzelmi, szociális és fizikai jólétét értik alatta, például hogyan érzi magát az iskolában a társai között, vagy mennyire nyitott és együttműködő tanáraival.
Összehasonlították a válaszokat
A kutatásban 3772 spanyolországi gyermek és tinédzser vett részt kérdőíves módszerrel. Pontozták az érzelmi problémákat, a magatartási nehézségeket, a hiperaktivitást, a társas viselkedést. A tudósok az elfogyasztott élelmiszerekre is rákérdeztek, mert feltételezésük szerint az ételválasztás is hatással lehet a pszichoszociális egészségre. Az ételeket és italokat öt kategóriába sorolták. Kávé, tej, tea, csokoládé, kakaó, joghurt. Kenyér, pirítós, sütemények, péksütemények. Gyümölcs, gyümölcslé vagy mindkettő. Tojás, sajt, sonka. Egyéb élelmiszerek.
Összességében azt találták, hogy azoknak a fiataloknál, akik kihagyták a reggelit vagy otthonon kívül reggeliztek, nagyobb valószínűséggel fordultak elő pszichoszociális problémák. Azt is megállapították, hogy az a gyermek, aki házon kívül étkezik, valószínűleg silányabb tápértékű élelmiszereket fogyaszt, mint aki otthon a szüleivel eszik. Illetve bizonyos élelmiszercsoportok fogyasztása, például a tejtermékek vagy a gabonafélék kihagyása, nagyobb pszichoszociális problémákkal járt együtt.
A kutatók szerint az eredményeik pontosabb közétkeztetési ajánlások megtételéhez vezethetnek. Így például javasolni fogják a szülőknek és az állami hatóságoknak is, hogy építsék be a gyermekek étrendjébe a magasabb fehérjetartalmú és alacsonyabb cukortartalmú ételeket, illetve, hogy a szülők lehetőleg otthon reggelizzenek a gyermekkel.