„Ismét nemzeti sport lett az akcióvadászat” – fogalmazott az InfoRádiónak nyilatkozva Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője. Kifejtette, a magas árak mindig a kereslet csökkenéséhez vezetnek, ez pedig ma a magyarországi élelmiszerpiacon is tetten érhető. Nem is olyan régen még – a fizetőképes keresletek emelkedésével – az volt a jellemző, hogy a vásárlók tudatosan keresték a jobb minőségű élelmiszereket. Az inflációs időszakok viszont igen negatív hatással voltak a vásárlási szokásokra.
„Bár eddig is nagyon szerettük a kedvezményeket, most aztán igazi divatja van az élelmiszerpiaci akcióknak, vagyis a kereskedelmi márkák felé fordultunk, és még inkább a legolcsóbb árukat keressük” – húzta alá az interjúban Fórián. Kitért rá, a prémium termékek csak akkor válhatnak ismét kelendőbbé, ha elkezd látványosan emelkedni a lakosság fizetőképessége a reáljövedelmek növekedésével.
„Van ennek egy makrogazdasági jellemzője, miszerint a jövedelem növekedésével a lakosság először a nagyberuházásait – lakásfelújítás, autó például – kezdi el pótolni, és csak valahol a sor végén áll az, hogy egyre több és jobb minőségű élelmiszerre fordítja a kiadásait” – magyarázta a szakember. Hozzátette, mindennek tükrében valószínűleg éveket veszítettek a magyar vásárlók a tudatos táplálkozás, illetve a minőségi élelmiszerek fogyasztása terén.