Ezért érezhetjük magunkat álmosabbnak a kávétól

Sokan el sem tudják képzelni a napindítást a reggeli kávéjuk nélkül. A kávéban lévő koffein alapvetően egy stimuláns, amelynek segítenie kellene abban, hogy ébren tudjunk maradni - mégis vannak olyanok, akik egyenesen elálmosodnak egy csésze kávé után. De vajon mi lehet ennek az oka?

Ha valaki 4 órával lefekvés előtt kávét iszik, nem lesz tőle éberebb éjszaka - derült ki egy közel nyolcszáz önkéntes részvételével lefolytatott kísérletből. A kutatók egy hétig vizsgálták a résztvevők alvását, és arra jutottak, hogy a kávé csak nagyon kis százalékuk éjszakai pihenését zavarta meg. A Brightside cikke annak járt utána, miért hathat egyesekre egészen más módon a kávé.

Koffein: mennyi az elég? Időnként szükségünk van valamilyen stimuláló szerre, mert fenn kell tartanunk az éberségünket és a koncentrációnkat, és az magunktól nem mindig sikerül. A legkézenfekvőbb, ha iszunk egy kávét vagy teát. Mindegyikben a koffein adja a "pörgési" faktort. Csak nehogy túlpörögjünk. Kattintson a részletekért!

Nem mindegy, hogy mikor és mivel isszuk a kávét

Ha megiszunk egy csésze kávét, mielőtt szundítunk egyet, az felturbózhatja az energiaszintünket. Amikor bágyadtnak érezzük magunkat, a testünk egy adenozin nevű vegyületet termel, aminek álmosító hatása van. A koffein megakadályozza, hogy az agy érzékelje az adenozint - ezért van az, hogy ha szundítás előtt kávézunk, akkor energikusnak és frissnek érezzük magunkat.

Vannak, akiket nem élénkít, hanem éppen hogy álmosít a kávé. Fotó: Getty Images
Vannak, akiket nem élénkít, hanem éppen hogy álmosít a kávé. Fotó: Getty Images

Biztosan sokaknak ismerős, hogy nem sokkal kávéfogyasztás után ki kell menniük a mosdóba. Ennek az az oka, hogy a koffeinnek vízhajtó hatása van, és emiatt gyakoribb vizelési ingert válthat ki. Ha pedig szervezetünk folyadékot veszít, attól fáradtabbnak és álmosabbnak érezhetjük magunkat.

Ha valaki sok cukorral és tejszínhabbal szereti inni a kávéját, akkor komoly vércukorszint-ingadozás is felléphet fogyasztás után. Amikor a hirtelen emelkedés után leesik a vércukorszintünk, energiahiányosnak és fáradtnak fogjuk érezni magunkat. Ráadásul nagyon sok kávébabon találhatók penészgombák, és a bennük lévő toxinok a kávéba kerülve szintén álmosságot, bágyadtságot okozhatnak.

Ha pedig valaki hajlamos a stresszre, szorongásra, jobb, ha tudja, hogy egyes esetekben a kávé erre csak még jobban ráerősít. A kávézás akár meg is duplázhatja a szervezetben termelődő stresszhormonok mennyiségét. Miután pedig a stresszreakció elmúlik, álmosnak, fáradtnak, kimerültnek érezhetjük magunkat, ami a testünk teljesen természetes reakciója a stresszre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra