Ezért fogyasszunk frissen őrölt kávét

A koffeintartalmú, illetve a koffeinmentes kávé fogyasztása is csökkentheti a krónikus májbetegség kialakulásának kockázatát egy friss tanulmány szerint.

Több tanulmány is igazolta már, hogy milyen egészséges tud lenni a kávéfogyasztás, leginkább a magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően. Egy frissen publikált kutatás szerint a májunkra is jó hatással van ez a népszerű élénkítő - akár a koffeines, akár a koffeinmentes változatát fogyasztjuk.

A májbetegség korai jelei A máj az egyik legfontosabb szervünk, fő feladatai közé tartozik a szervezet méregtelenítése, az emésztés támogatása, és a májban találhatók a szervezet glükózraktárai is. Károsodása súlyos, életveszélyes következményekkel jár. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk májbetegségre? Kattintson a részletekért!

Jót tesz a májnak is

A BMC Public Health oldalán közzétett tanulmányban a Southampton és az Edinburgh Egyetem kutatói megállapították, hogy bármilyen kávét is fogyasztunk, azzal csökkentjük a krónikus májbetegség kialakulásának, illetve az a miatti halálozásnak a veszélyét. Legnagyobb arányban azoknál fejtette ki a pozitív hatását, akik napi 3-4 csészével is ittak.

A tanulmányban csaknem félmillió brit lakos egészségügyi adatait követték figyelemmel több mint tíz éven keresztül, főképp a különböző májbetegségek kialakulására fókuszálva. A vizsgálatba bevont összes résztvevő 78 százaléka (384 818) őrölt vagy instant kávét fogyasztott (koffeineset és koffeinmenteset egyaránt), míg 22 százalékuk (109 767) egyáltalán nem kávézott. A vizsgált időszak alatt 3600 krónikus májbetegséget diagnosztizáltak a csoportban, köztük 301 halálesetet. Ezenkívül 5439 esetben alakult ki zsírmáj , 184 esetben pedig májrák.

A kávé a májunkra is jó hatással van. Fotó: Getty Images
A kávé a májunkra is jó hatással van. Fotó: Getty Images

Az eredmények szerint azoknál, akik rendszeresen fogyasztottak kávét, 21 százalékkal alacsonyabb volt a krónikus májbetegség előfordulása, míg a zsírmáj előfordulása is 20 százalékkal kisebb arányban érintette őket. A krónikus májbetegség okozta halálozás kockázatát még nagyobb arányban, 49 százalékkal csökkentette a kávézás a tanulmány szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legjobb hatást azoknál érték el, akik frissen őrölt kávét fogyasztottak, így ugyanis nagyobb arányban marad meg az italban két jótékony hatású vegyület, a cafestol és a kahweol, amelyek igazoltan jó hatást fejtenek ki az egészségünkre. Még az instant kávét fogyasztók körében is ritkábban fordult elő krónikus májbetegség, mint azoknál, akik egyáltalán nem kávéztak.

A tanulmány szerzői szerint a kutatás ismét megerősítette, hogy a kávé fogyasztása jó hatással lehet a máj működésére. Hozzátették ugyanakkor: bár a vizsgálatba sok embert bevontak, az adatbázisban, amiből dolgoztak, legnagyobb arányban fehér bőrszínű, jobb szociális helyzetben lévő emberek egészségügyi adatait rögzítették. További vizsgálatokra lesz így szükség ahhoz, hogy a kávé hatásairól általános képet kaphassanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.