A csípősséget okozó vegyületek, a kapszaicin és az allil-izotiocianát irritálják a nyálkahártyákat, ez okozza a könnyezést, illetve az orr folyását. Gyakorlatilag ugyanaz a mechanizmus, ami az allergéneket, a szálló port és egyéb nemkívánatos dolgokat tartja távol a légzőrendszertől.
A kapszaicin a legismertebb a fűszeres ételek irritáló vegyületei közül, elsősorban a paprikában található. A chilitől a jó magyar cseresznyepaprikáig sokféle változata van, mindegyikben a magot tartó ereken koncentrálódik legnagyobb töménységben. A másik irritáló anyag, az allil-izotiocianát egy színtelen olaj, amely megtalálható mustárban és wasabiban, s ad ezeknek az élelmiszereknek egy kis vadságot.
E vegyi anyagok a fájdalomreceptorokat aktiválják, nem pedig az ízlelőbimbókat. Irritálják a száj, az orr, a torok és a melléküregek nyálkahártyáját, valamint az arcot is. A nyálkahártya a tüdőt és a test különböző üregeit védi a fertőző ágensek, gombák, baktériumok és vírusok ellen. Az orrban az a feladata, hogy nyálkát képezzen, s kiürítse a nemkívánatos anyagokat, betolakodókat, megakadályozva, hogy azok elérjék a légutakat. Az irritáció miatti extra nyálka tehát a védelmi mechanizmus része.
Az orrfolyás nem mindig rossz dolog. Ha például megfáztunk és eldugul az orrunk, akkor a fűszerek hatására bekövetkező orrfolyásnak köszönhetően javulhat a közérzet. A gyógyító tulajdonsága azonban csak átmeneti, mert a kapszaicin és allil-izotiocianát kitágítja ugyan az orrüreget, hogy ideiglenesen több levegő jusson be, amikor azonban a légzés könnyebbé válik, az agy mindent visszaállít az eredeti helyzetbe.
Forrás: Medical Daily