A kurkuma a gyömbérfélék családjába tartozik, és puffadásgátló hatása miatt évszázadok óta használják a kínai és indiai gyógyászatban. Sárga színét a kurkumin nevű összetevő adja, amely kiváló antioxidáns és vírusölő is, ezen kívül alacsonyan tartja a koleszterinszintet és májbetegség esetén segíti a szerv működésének normalizálásában.
A fűszer rendszeres fogyasztásának a fentiek mellett is számtalan előnyös hatása van: erősíti az epehólyagot, segít megakadályozni az epekő kialakulását, és nagyszerű vízhajtó, emellett antioxidáns hatású. Nem javasolt viszont, hogy táplálékkiegészítők formájában vigyük be a szervezetbe, kivéve, ha ez orvosi rendelvényre történik. Ez fokozattan érvényes a várandós nőkre.
Hogyan fogyasszuk?
Porított illetve reszelt formában sem szabad túlzásba vinni, mert refluxot okozhat és túlságosan leviheti a vércukorszintet - kis mennyiségben viszont akár naponta is használható. A kurkumából készíthetünk pasztát, ha összekeverjük kókuszolajjal, fahéjjal és feketeborssal - utóbbi segít abban, hogy a benne lévő tápanyagok gyorsabban felszívódjanak és bekerüljenek a véráramba.
A kurkuma kiváló antioxidáns és vírusölő
Forró vízbe keverve teaként is fogyasztható egy kis citrommal ízesítve - de csak egy csipetet használjunk belőle, mert elég erős íze van. Smoothie-ba, turmixba is keverhetünk belőle porított, vagy reszelt változatban egy körömnyi mennyiséget, napindításkor kiváló energetizáló. Fűszerezhetünk vele húsételeket (a kurkuma a curry egyik alapanyaga), hummuszt, sőt, a reggeli zabkásánkba is tehetünk belőle.
Forrás: health.com