Ezért nem érdemes kihagyni a reggelit

Nem véletlenül tartják a reggelit a legfontosabb étkezésnek: ezzel indul a nap, és létfontosságú tápanyagokat juttathatunk vele szervezetünkbe, amelyek feltöltenek energiával. Persze csak akkor, ha nem olyan ételeket eszünk, amelyek üres kalóriákat tartalmaznak.

Sokan hajlamosak kihagyni a reggelit, mert rohannak és nem szánnak időt a napindító étkezésre, mások azt hiszik, hogy visszavághatják kalóriabevitelüket, ha délben esznek először, megint mások pedig igyekeznek gyorsan túlesni rajta, ezért csak "bedobnak" valamit: egy kis édes péksüteményt, esetleg cukros reggelizőpelyhet. Utóbbi biztosan nem szerencsés, mert a reggelinek éppen az a lényege, hogy értékes tápanyagokhoz juttassa szervezetüket. Ám a sok cukor nem tartozik ezek közé.

reggeli
Az egészséges és tápláló reggeli mindenkinek mást jelent. Fotó: Getty Images

Ne blicceljük el a napindító étkezést!

Az Ohiói Állami Egyetem kutatóinak tanulmánya rávilágít, miért rossz ötlet huzamosabb ideig lemondani a reggeliről - írja a healthline.com. A szakemberek egy évente végzett amerikai egészségügyi és táplálkozástudományi felmérés, a National Health and Nutrition Examination Survey 2005 és 2016 közötti eredményeit vették alapul, amely közel 31 ezer felnőtt adatait tartalmazza.

Ha nem vacsorára, hanem reggelire eszünk többet, akkor kétszer annyi kalóriát égethetünk el, valamint megelőzhetjük az elhízás és a magas vércukorszint kialakulását is - állítják friss tanulmányukban a német kutatók. Részletek!

Megállapították, hogy a reggelit kihagyóknak általában más volt a tápanyagprofiljuk, mint azoknak, akik rendszeresen reggeliztek. Előbbiek számos kulcsfontosságú tápanyagból, például rostokból és nyomelemekből (cink, magnézium) észlelhetően kevesebbet vittek be a szervezetükbe, mint azok, akik nem mondtak le a napindító étkezésről.

A legnagyobb különbség a folsav, a kalcium, a vas, valamint az A-, B1-, B2-, B3-, C- és D-vitamin bevitelében mutatkozott. Azt is kiderítették, hogy a reggelit kihagyók étrendje általában kevésbé egészséges ételeken alapult: többet nassoltak , így nagyobb mennyiségű szénhidrátot - többek között cukrot - és zsírt fogyasztottak, mint azok, akik reggeliztek.

Miért olyan fontos a reggeli?

Noha sokan úgy vélik, hogy a reggelit könnyű pótolni más étkezésekkel, a kutatók szerint nem így van. Ez természetesen csak a tápanyagokban gazdag reggelire igaz: nem mindegy ugyanis, hogy milyen ételek kerülnek tányérunkra.

Reggelire érdemes alacsony cukortartalmú élelmiszereket fogyasztani. Ha valakinek müzlivel indul a nap, szerencsés cukormenteset választani, és ha túl száraznak tűnik, gyümölcsökkel feldúsítani. A zabkása is jó választás, mert amellett, hogy jóllakottság érzést biztosít, remekül variálható alapanyag: különféle magokkal, dió- és mogyorófélékkel, gyümölcsökkel lehet felturbózni.

A teljes kiőrlésű péksütemények, natúr joghurtok, sovány felvágottak, a tojás, a sajtok, valamint a zöldségek és gyümölcsök is megfelelő napindítók. A magas rosttartalmú és fehérjét tartalmazó ételek ráadásul segítenek kordában tartani a vércukorszintet .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra