„A fagyasztó nemcsak a jégkockatartó miatt a legjobb barátunk a kánikula alatt. Remek megoldás, hogy meghosszabbítsuk az ételmaradékok vagy akár a pékáruk eltarthatóságát” – hívta fel a figyelmet egyik Facebook-posztjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszerpazarlás ellen küzdő Maradék nélkül programja. A szakértő szerint azonban a tudatosság is fontos a fagyasztást illetően.
Erre figyelj, ha lefagyasztod az ételeket
A poszt abban igyekszik segíteni, hogy „ne a fagyasztó legyen az élelmiszertemető”. Az alábbi tippekkel megakadályozhatod, hogy a mélyhűtőben tárolt ételek nagy része végül mégis a kukában kössön ki:
- Mindig csak akkora mennyiséget fagyassz le egyben, amekkorát később meg is tudsz enni egyszerre! Így csak annyit kell majd kiolvasztanod, amenyi biztosan el is fogy.
- Címkézd fel a fagyasztóba tett zacskókat, dobozokat! Írd fel, hogy mi van bennük, és azt is, hogy mikor fagyasztottad le azokat!
- Később pedig használd is fel a fagyasztóban rejlő finomságokat! Érdemes rendszeresen nézd át a mélyhűtő tartalmát, és lehetőleg mindig a régebb óta ottlévő adagokat fogyaszd el!
További hasznos tippek
A pékárukat – például kenyeret, kalácsot, bagettet – egyébként felszeletelve érdemes lefagyasztani. Így mindig csak annyit kell kiolvasztanod belőle, amennyire biztosan szükségünk van. Fontos ugyanakkor, hogy az egyszer már kiolvasztott ételeket ne fagyaszd vissza újra, és amit csak lehet, hőkezelj, mielőtt elfogyasztod!
Számos élelmiszer van, amit akár hónapokig eltárolhatunk a fagyasztóban. Nem mindegy azonban, hogy mit és hogyan teszünk a mélyhűtőbe.