Világszerte az egyik legkedveltebb és legtöbbet fogyasztott ital a kávé: egy koffeindús fekete mindenkinek segíthet beindítani a napját, és több kutatás is igazolta már az egészségünkre gyakorolt pozitív hatását. A legutóbbi szerint például a kávé kiválóan alkalmazható krónikus fájdalom kezelésére is - állatkísérletben legalábbis már bizonyított.
Jobb fájdalomcsillapító, mint egy tabletta
A Boston Children's Hospital kutatói kifárasztottak néhány laboratóriumi egeret, majd egy részüket hagyták pihenni, míg a többinek fájdalomcsillapítót, illetve koffeint adagoltak. A kutatás megállapította: azok az állatok, amelyek pihentek, illetve a kávétól felpörögtek, jóval kevésbé voltak érzékenyek a fájdalomra, mint fájdalomcsillapító tablettát fogyasztott társaik. A hatást a koffein miatt megemelkedett dopaminszintnek tulajdonítják.
Az egerek figyelmét speciálisan nekik készített játékokkal tartották fent a kutatók, és az állapotukat ahhoz hasonlították, mint amikor valaki sokáig fent marad egy későn kezdődő film kedvéért. Fájdalomérzetüket pedig hirtelen hőváltozással, illetve a paprika csípősségéért felelős kapszaicin lassú adagolásával tesztelték a kutatók. "Úgy találtuk, hogy öt egymást követő napon át tartó, mérsékelt alváshiány jelentősen súlyosbíthatja a fájdalomérzetet az egyébként egészséges egereknél" - mondja Dr. Alexandre.
A kísérleti egereknél a hagyományos, ibuprofenalapú fájdalomcsillapítók nem blokkolták az alvászavar okozta fájdalomérzékenységet. Ezzel szemben mind a koffein, mind pedig az éberséget elősegítő gyógyszerek sikeresen blokkolták az akut és krónikus alvászavar miatt megnőtt érzékenységet. Érdekes módon a "kipihent", nem alváshiányos egerekben ezeknek a vegyületeknek nem volt fájdalomcsillapító tulajdonságuk. A kutatók arra következtetnek, hogy a krónikus fájdalomban szenvedő betegek panaszai is enyhíthetőek lennének, ha éjszaka pihentető alvásukról, nappal pedig éberségükről gondoskodnának. Utóbbihoz egy jó adag kávé is hozzájárulhat.
Forrás: Daily Mail Online