Fejfájás: ételek, amelyeket kerülni kell

A migrén kellemetlen társ a mindennapokban, és bár a tényleges okot a mai napig nem sikerült kideríteni, abban a szakértők egyetértenek, hogy a táplálkozással befolyásolni lehet. Hogy hogyan, arra a Gesundheit.de ad választ.

A migrénes rohamok kiváltó oka lehet a stressz, az időjárás-változás, vagy akár hormonális változások, és bár kezelni nehéz, a fejfájás enyhíthető, amiben a helyes táplálkozás főszerepet játszik.

Az összefüggésre már korábban rájöttek az orvosok, ugyanis nagyon gyakran éppen bizonyos ételek vagy italok fogyasztása vált ki migrénes tüneteket. Ilyen például a vörösbor, a sajt, citrusfélék vagy bizonyos édességek, vagy olyan adalékanyagok, mint az ízfokozók és a tartósítószerek.

Ezt azonban nem is olyan könnyű meghatározni. Egyes betegek feje a kávétól fáj, mások viszont éppen a koffeinhiánytól mutatják ezeket a tüneteket. Régen úgy hitték, a csokoládé is kiválthat migrénes rohamokat, ma mégis úgy gondolják, hogy pont a csoki utáni sóvárgás állhat a háttérben.

A fejfájás és típusai A lakosság 90 százalékának van esetenként fejfájása és 40-50 százaléka rendszeresen szenved miatta. A kísérő tünetek, mint a hányinger, szédülés, egyensúlyozási problémák, fáradtság, látás- és beszédzavarok csak tovább fokozzák a beteg gyötrelmét. Tudjon meg többet, kattintson! Későbbi kutatások olyan betegeket is kiszűrtek, akiknél intoleranciát mutattak ki bizonyos hisztaminokra vagy a glutamátra (ízfokozó), ami megint csak jelzi, hogy nagyon is létezik összefüggés a migrén és a táplálkozás között. Ez azonban, egyénenként változik.

Az orvosok ezért azt tanácsolják a betegeknek, vezessenek "migrén-naplót", hogy segítsenek saját maguknak megállapítani az okokat, hogy idővel megtanulják kezelni is. Ez tartalmazza a migrénes rohamok hosszát és gyakoriságát, az alvásidőt, az időjárási tényezőket és természetesen a táplálkozást.

A fejfájásos migrént az ételek is befolyásolhatják

A fejfájásos migrént az ételek is befolyásolhatják

Utóbbinál azonban figyeljünk arra, hogy az étkezést és a migrénes rohamot gyakran órák választják el egymástól! Ennek segítségével, és orvossal konzultálva állapítható meg, mi áll a betegség hátterében, és az is kikövetkeztethető, milyen irányba kell elmozdítani a táplálkozást.

Ezt azonban így sem könnyű meghatározni. Fontos tudni, hogy az orvos ebben a dologban csak tanácsokat adhat, a döntés a miénk. Már csak azért is nehéz meghatározni, hogy a javulás érdekében melyik ételt száműzzük az étrendünkből, mert a rohamokat sok esetben több tényező együttes hatása váltja ki.

A szakértők szerint a migrénes betegek agyában az ingerek feldolgozása magasabb energiaigénnyel jár, ezért a rohamok megelőzhetők, ha az érintettek nem hagynak ki étkezéseket - különösen vonatkozik ez a reggelire -, és rendszeresen étkeznek, hogy folyamatosan tápanyagot - így energiát - biztosítsanak szervezetük számára. A folyadékbevitel ugyanilyen fontos.

A migréneseknek figyelniük kell az egészséges, kiegyensúlyozott és tápláló étrendre , ami nem terheli meg a szervezetet. Ezért kerülendők a túl zsíros, sós és fűszeres ételek, mert ezeket nehezebben dolgozza fel a gyomor. A készételek pedig gyakran tartalmaznak színezékeket, tartósítószereket és ízfokozókat, így a betegek inkább a házi kosztra szavazzanak.

Ha rendszeresen vannak migrénes rohamaink, a diétával is vigyáznunk kell, pont azért, mert táplálkozási hiányosságokhoz vezethet, ami a tünetek súlyosbodásával jár. Ennyit semmilyen fogyás nem ér meg. Ezért ahelyett, hogy külső megoldást keresnénk, figyeljünk jobban a testünkre, a pihenésre és a testmozgásra, együtt dolgozzuk ki a diétát az orvossal, és a migrénes rohamok is ritkulni fognak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.