A migrénes rohamok kiváltó oka lehet a stressz, az időjárás-változás, vagy akár hormonális változások, és bár kezelni nehéz, a fejfájás enyhíthető, amiben a helyes táplálkozás főszerepet játszik.
Az összefüggésre már korábban rájöttek az orvosok, ugyanis nagyon gyakran éppen bizonyos ételek vagy italok fogyasztása vált ki migrénes tüneteket. Ilyen például a vörösbor, a sajt, citrusfélék vagy bizonyos édességek, vagy olyan adalékanyagok, mint az ízfokozók és a tartósítószerek.
Ezt azonban nem is olyan könnyű meghatározni. Egyes betegek feje a kávétól fáj, mások viszont éppen a koffeinhiánytól mutatják ezeket a tüneteket. Régen úgy hitték, a csokoládé is kiválthat migrénes rohamokat, ma mégis úgy gondolják, hogy pont a csoki utáni sóvárgás állhat a háttérben.
Az orvosok ezért azt tanácsolják a betegeknek, vezessenek "migrén-naplót", hogy segítsenek saját maguknak megállapítani az okokat, hogy idővel megtanulják kezelni is. Ez tartalmazza a migrénes rohamok hosszát és gyakoriságát, az alvásidőt, az időjárási tényezőket és természetesen a táplálkozást.
A fejfájásos migrént az ételek is befolyásolhatják
Utóbbinál azonban figyeljünk arra, hogy az étkezést és a migrénes rohamot gyakran órák választják el egymástól! Ennek segítségével, és orvossal konzultálva állapítható meg, mi áll a betegség hátterében, és az is kikövetkeztethető, milyen irányba kell elmozdítani a táplálkozást.
Ezt azonban így sem könnyű meghatározni. Fontos tudni, hogy az orvos ebben a dologban csak tanácsokat adhat, a döntés a miénk. Már csak azért is nehéz meghatározni, hogy a javulás érdekében melyik ételt száműzzük az étrendünkből, mert a rohamokat sok esetben több tényező együttes hatása váltja ki.
A szakértők szerint a migrénes betegek agyában az ingerek feldolgozása magasabb energiaigénnyel jár, ezért a rohamok megelőzhetők, ha az érintettek nem hagynak ki étkezéseket - különösen vonatkozik ez a reggelire -, és rendszeresen étkeznek, hogy folyamatosan tápanyagot - így energiát - biztosítsanak szervezetük számára. A folyadékbevitel ugyanilyen fontos.
A migréneseknek figyelniük kell az egészséges, kiegyensúlyozott és tápláló étrendre , ami nem terheli meg a szervezetet. Ezért kerülendők a túl zsíros, sós és fűszeres ételek, mert ezeket nehezebben dolgozza fel a gyomor. A készételek pedig gyakran tartalmaznak színezékeket, tartósítószereket és ízfokozókat, így a betegek inkább a házi kosztra szavazzanak.
Ha rendszeresen vannak migrénes rohamaink, a diétával is vigyáznunk kell, pont azért, mert táplálkozási hiányosságokhoz vezethet, ami a tünetek súlyosbodásával jár. Ennyit semmilyen fogyás nem ér meg. Ezért ahelyett, hogy külső megoldást keresnénk, figyeljünk jobban a testünkre, a pihenésre és a testmozgásra, együtt dolgozzuk ki a diétát az orvossal, és a migrénes rohamok is ritkulni fognak.