A hvg.hu két magyar kutatóval beszélgetett arról, hogy vajon mi az egészségesebb: ha egy kanál cukrot, vagy ha a "kis fehér pötyit" tesszük a kávénkba?
Az emberek a mai napig nem nagyon tudják eldönteni, hogy mi a jobb: ha egészségtelen, elhízást és diabéteszt okozó cukrozott italokat , ételeket, süteményeket fogyasztanak, vagy ha az édesítőszeres alternatívájukat választják, megkockáztatva ezzel, hogy a laboratóriumokban kikotyvasztott mesterséges szerek - a nátrium-ciklamát, az aceszulfám-K, az aszpartám és társai - hosszú távon esetleg szintén káros hatással lesznek a szervezetükre.
A lap a témával kapcsolatban megkereste Lohner Szimonetta magyar kutatót. Lohner szerint nem állítható egyértelműen, hogy csak attól, hogy mesterséges édesítőszerekkel édesített ételeket, italokat fogyasztunk, fogyhatunk, sem pedig, hogy a rendszeres mesterséges édesítőszer-fogyasztás biztosan nem jelent semmilyen egészségügyi kockázatot a számunkra.
A szakértő szerint tehát nincs semmi garanciánk rá, hogy könnyebben adjuk le a súlyfelesleget csak azért, mert szintetikus édesítőkön élünk, és van olyan terület, ahol még további kutatások szükségesek ahhoz, hogy egyértelműen kimondhassuk: ezek az adalékanyagok valóban veszélytelenek.
Mégis, mi alapján döntsünk?
Lohner Szimonetta a következőt javasolja: a fogyasztó "vegye figyelembe, hogy az már bizonyított, hogy a túlzott cukorfogyasztás egyértelműen káros. A mesterséges édesítőszerek fogyasztása bár egyértelműen nem tűnik károsnak, nem is egészséges. Viszont ha valóban tenni szeretne az egészségéért, akkor, ha lehet, mellőze a felesleges édesítést (legyen ez akár cukor, akár mesterséges édesítő), mert ez az, ami biztosan egészséges."
Mindehhez Polyák Éva, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának szintén mesterséges édesítőszerekkel foglalkozó oktatója annyit tett hozzá, hogy egyes állatkísérletekben az édesítő növelte azoknak a géneknek a kifejeződését, amelyek szerepet játszhatnak a rák kialakulásában vagy továbbfejlődésében. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezek állatkísérletek voltak, emberek esetében nincs bizonyíték a karcinogén hatásra. Hozzátette: az egyik nagyobb állatkísérletben az jött ki eredménynek, hogy DNS-adduktokat képez az édesítőszer, azaz rákkeltő hatása van, ez azonban nagyon vitatott kutatás volt.
Polyák Éva - a biztonság kedvéért - azt tanácsolja, hogy amennyiben hanyagoljuk a cukrot, természetes cukorpótlót tegyünk a kávénkba. "Van azonban olyan édesítőszer is, amelyről még nem derült ki semmi rossz: a sztíviának valóban van mellékíze, de energiát nem tartalmaz, és a sztíviáról negatív eredményt eddig még nem olvastam. A többiről, a mesterséges édesítőkről viszont igen."