A friss zöldségek, csírák és gyümölcsök által a hideg hónapokban is tálalhatunk élénk színeket a tányéron, amelyek mindig az étel vitalitását, "élő" mivoltát hangsúlyozzák. Az egészséges, friss, nyers zöldségek és gyümölcsök élénk színei mögött fontos tápanyagok rejlenek. Antioxidánsokban, vitaminokban dúskálnak ezek a táplálékok. A nagyböjt első fele tél végére-kora tavaszra esik, amikor a szezonnyitó friss termények még nemigen bújtak elő. Azonban ilyenkor is rendelkezésünkre áll a lila káposzta, a cékla, a sütőtök, a sárgarépa, a citrusfélék, a kelkáposzta, a kelbimbó, a brokkoli, megannyi színes zöldségcsoda.
Mit kell tudnunk, mielőtt belevágunk egy tisztítókúrába?
Először is azt, hogy a tisztítókúra nem egyenlő a fogyókúrával! Sokan azért kezdik el, mert fogyást remélnek tőle, de a zsírpárnákat nem lehet egy pár napos léböjttel leolvasztani. Sőt! Az alacsony fehérje-és kalóriatartalmú étrend lelassítja az anyagcserét, és ha csökken is a súly, az a víz, illetve izomtömeg veszteségnek köszönhető, ez pedig nem cél.
A tisztítókúra célja a szervezet felfrissítése, energizálása, az emésztőrendszer tehermentesítése. Hogy kinél mit jelent pontosan a tisztítókúra, az attól is függ, hogy egyébként hogyan táplálkozik a hétköznapokban. Egy vegetáriánus számára pl. nyilván nem minősül tisztítókúrának egy húsmentes hét!
Egy speciálisan megtervezett, célzott léböjt kúrával a belekben lerakódott régi salakanyagoktól, sűrű nyálkától is meg lehet szabadulni, ám az ilyen típusú kúrák professzionális segítséget igényelnek.
Mit együnk?
Az egy naptól egy hétig terjedő, önállóan végezhető tisztítókúrák részben frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket, zöldséglevest, és salátát, esetleg főtt barna kölest tartalmaznak. Ezzel nem terheljük meg túlságosan a szervezetet, és a vércukorszint sem lesz túl alacsony. Aki munka mellett tart tisztítókúrát, annak figyelnie kell arra, hogy energiaszintje ne legyen hanyatló. A kúra idején tartózkodjunk a zsíros, nehéz ételektől, húsoktól, tojástól, a gluténtartalmú gabonáktól, a cukortól, és minden finomított, gyorsan felszívódó szénhidráttól.
A tisztulás során átmenetileg tapasztalhatunk kellemetlen tüneteket, pl. fejfájást, gyengeséget, hányingert vagy hasmenést. Ezektől nem kell megijedni, sok folyadék fogyasztásával, és kellő pihenéssel enyhíthetők, a folyamat természetes velejárói. Aki egyszer ráérez az ízére, annak a szervezete igényelni fogja a rendszeresen beiktatott, rövid böjtöket, illetve tisztítókúrákat!