Valóban túl késő, ha csak akkor iszunk, amikor már szomjasak vagyunk? Hogyan kerülhetjük el a dehidratáltságot a téli időszakban? Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa néhány alapvető szabályra hívja fel a figyelmet.
A szomjúságérzet már egy enyhe fokú, 1-2%-os folyadékhiány jele. Azonban már ilyen kismértékű veszteség is okozhat például fejfájást, fáradtságérzést és dekoncentrációt. Testünk ilyen és ehhez hasonló jelzéseire azért is érdemes figyelnünk, mert sokszor valójában nem is éhesek, csak szomjasak vagyunk, amely így akár egy pohár víz elfogyasztásával orvosolható. A folytonosság pedig azért fontos, hogy állandóan "dolgoztassuk" a vesénket, amely a salakanyagok kiürítésben segít.
Az egyik fő szabály télen is a napi ajánlott kb. 1,5 liter, azaz 8 pohárnyi víz fogyasztása, amely fizikai tevékenység esetében - séta, síelés, szánkózás – bátran lehet 1-2 pohárral több is.
Különösen ügyeljünk a folyadékpótlásra, ha a szabadban tartózkodunk: hidegben a verejtékezés jelei kevésbé láthatóak, de azért szervezetünk ilyenkor is dolgozik, ez pedig folyadékveszteséggel jár. Ugyanekkora figyelmet kell fordítani az ivásra egy jól fűtött meleg szobában is, mert a száraz levegő miatt testünk gyorsabban megszomjazik.
A dehidratáltság elkerülésében segít, ha figyeljük, mennyi folyadék fogyott a palackból. Emellett érdemes magas víztartalmú ételeket is fogyasztunk: leveseket, lédús gyümölcsöket és zöldségeket, amelyek felmelegítenek, ezen kívül a vitaminpótlásban is segítenek.