Se nem állat, se nem növény, nem fotoszintetizál, mégis ragyogóan megél - jellemezte a gombát Szendrei László az InfoRádiónak nyilatkozva. Hozzátette, a gomba fogyasztása mellett szól a többi között az emberi szervezet számára könnyen felvehető D-vitamin-tartalma, illetve az emésztést támogató magas rosttartalma. Ezen felül megtalálhatók benne további olyan mikrotápanyagok, amelyek megfelelő bevitele a koronavírus-pandémia közepette is kiemelten fontos lenne.
Ennek ellenére a hazai lakosság gombafogyasztása alig fele az Európai Unió átlagának. "Mindenkit arra biztatok, hogy fogyasszon sok hazai gombát és hazai zöldséget-gyümölcsöt" - hangsúlyozta a kamarai elnök.
Hogyan szedjünk gombát a természetben?
Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő szóvivője korábban az InfoRádió adásában elmondta, amennyiben magunk gyűjtünk gombát a természetben, úgy nagyon fontos, hogy fogyasztás előtt bevizsgáltassuk azt egy gombaszakértővel. Akár a piaci gombaárusok segítségét is bátran kérhetjük ez ügyben, akik rendelkeznek ilyen típusú képzettséggel.
A szóvivő szerint érdemes arra törekedni, hogy csak olyan gombafajokat szedjünk össze, amelyeket ismerünk. Emellett győződjünk meg arról, hogy nem járunk-e védett területen, ahol tilos a gombaszedés. Fontos továbbá, hogy egyszerre legfeljebb két kilogramm gombát vihetünk haza az állami erdőterületekről. Ennél nagyobb mennyiség gyűjtéséhez engedélyt kell kérni az erdőgazdálkodótól.