Bogyós gyümölcsök
Minden bogyós gyümölcs, mint a málna, a szeder, az áfonya, stb., tele van flavonoidokkal és antioxidánssal, ezért csökkentik a gyulladást és hozzájárulnak a sejtek védelméhez a szabad gyökök ellen. Ezért a rák elleni harcban is segítségünkre lehetnek, és csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét is. Napi 1 csészével érdemes belőlük fogyasztani.
Fokhagyma
Antibakteriális, vírusellenes és antioxidáns hatása mellett a fokhagyma egy allicin nevű gyulladásgátló anyagot is tartalmaz. A felszeletelt vagy aprított fokhagymából a főzés során még több szabadul fel ebből az anyagból, így érdemes gyakran adnunk belőle a levesekhez, húsokhoz, mártásokhoz.
Kurkuma
A manapság egyre népszerűbb fűszer élénksárga színét és különleges illatát egy kurkumin nevű anyagnak köszönheti, amely gyulladáscsökkentő hatású. A kurkuma emellett segít olyan krónikus betegségek, mint a rák, a szív- és érrendszeri problémák, az ízületi betegségek és az Alzheimer-kór megelőzésében, ezért érdemes gyakran az ételekbe csempészni.
Gyömbér
A gyömbér úgy segít a gyulladás kezelésében, hogy gátolja a citokin nevű fehérje termelődését, amely a krónikus gyulladásért felelős. A fűszer emellett segít a hányinger és gyomorhurut kezelésében és a vércukorszint szabályozásában is.
<strong></strong>Hal
Amellett, hogy a szív és az agy egészségéhez is hozzájárul, az olyan halak fogyasztása, mint a lazac, a tonhal vagy a hering csökkenti a gyulladásos markerek koncentrációját is a szervezetünkben. Az omega-3-ban gazdag halakban B-vitamin is található, amely fontos szerepet játszik abban, hogy szervezetünk energiává alakítsa az elfogyasztott ételt, így elősegíti a gyógyulási folyamatokat.
Zöld levelek
A zöld leveles zöldségek a sejtek egészségét visszaállító antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő flavonoidokban gazdagok. Ezen kívül rengeteg bennünk az ásványi anyag és az A-, C-, illetve K-vitamin is.
Fahéj
Ez a kellemes fűszer bizonyítottan segít szabályozni a vércukorszintet, javítja a memóriát, és nyugtatólag hat az idegekre is. A fahéj további pozitívuma, hogy segít megvédeni a szervezetet az oxidatív stressztől gyulladásgátló és antioxidáns vegyületeinek köszönhetően, és a fertőzések leküzdésében is hasznát vehetjük.
Kókuszzsír
A kókuszzsírt legtöbben a diétájuk miatt használják, pedig a gyulladások leküzdésében is segítségünkre lehet. Ez a zsiradék ugyanis laurinsavat tartalmaz, amely emésztéskor segít a káros baktériumok, vírusok és gombák elleni küzdelemben.
Chia mag
Ezek az apró magvak omega-3 és omega-6 zsírsavakban is gazdagok, emellett magas rost- és fehérjetartalommal rendelkeznek. A chia fogyasztása segít visszafordítani a gyulladásos folyamatokat, emellett a koleszterinre és a vérnyomásra is jótékonyan hat.
Brokkoli
Amellett, hogy igen gazdag ásványi anyagokban, magnéziumban és káliumban, a brokkoli gyulladáscsökkentő antioxidánsokat is tartalmaz. A krónikus gyulladás és a rák kialakulása elleni harcban is hatékony fegyver. Levesbe, tésztába, mártásokba, pestóba is kerülhet belőle!
Csontleves
Az ízletes leves tele van olyan ásványi anyagokkal, mint a magnézium, a kalcium vagy a foszfor, és glükózamin is található benne, amely védi az ízületeket és a csontokat. Emellett gazdag kollagénforrás, amely a bőrgyulladások leküzdésében segít, és általános egészségi állapotunkra is jótékonyan hat.
Lóretekfa
A moringa, vagyis a lóretekfa egy Nyugat-Afrikában, Indiában és Dél-Amerikában őshonos fűszer, amely antioxidánsokkal, vassal, C-vitaminnal és fehérjével van tele. A fűszer a gyulladások legyőzésében is segít, emellett pedig jótékonyan hat a vércukorszintre.
Csonthéjasok
A dió, a mandula és a kesudió fogyasztása nemcsak az agynak tesz jót a benne található omega-3-nak köszönhetően, hanem a gyulladásos folyamatok megszüntetésének is. Legalább egy-két marékkal érdemes naponta fogyasztani belőlük.
Cékla
A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag cékla egy betain nevű aminosavat is bőségesen tartalmaz, amely védi a szervezetet a stressztől és a gyulladásoktól. A legjobb ehhez juice formájában, frissen préselve fogyasztani.
Olívaolaj
A szintén omega-3-ban gazdag olívaolaj polifenolnak nevezett antioxidánst is tartalmaz, amely segíti a szervezetet a gyulladások leküzdésében. Az extra szűz olívaolaj jó E-vitamin forrás, és segíthet a krónikus gyulladásokkal való küzdelemben is.
Forrás: shape.com