Amikor valamilyen csípős ételt fogyasztunk, azok az összetevők, amelyek a csípősségüket adják, szinte érintetlenül haladnak át az emésztőrendszerünkön. Mivel nem tápanyagok, nem szívódnak fel a szervezetben, ez azt jelenti, hogy a székletünket csípős részecskék vonják be. A végbelünk utolsó traktusában hasonló sejtek vannak, mint a szájüregben, a csípős ételek így ugyanazt az égető érzést okozhatják mindkét területen - írja a menshealth.com .
Kinek nem ajánlott csípős ételeket fogyasztani?
Az égő érzés bárkinél jelentkezhet, de gyakran rosszabb azoknál, akiknek bizonyos emésztőrendszeri problémáik vannak. Nekik mindenképpen érdemes mértékletesnek lennie a csípős fűszerekkel, ételekkel. Azok például, akiknek irritábilis bél szindrómája (IBS) van, fokozottan érzékenyek lehetnek bizonyos ételekre, náluk a fűszeres, csípős élelmiszerek fájdalmat, kellemetlenségeket okozhatnak. Szintén nem jó ötlet csípőset enni azoknak, akiknek aranyere vagy anális fisszúrái vannak. A fisszúrák apró repedések a nyálkahártyán, amelyeket székrekedés vagy hasmenés is okozhat - ha ezek a csípős széklettel érintkeznek, az igencsak fájdalmas tud lenni.
Praktikák, amik segíthetnek
Azok a receptorok, amelyek az agyat a csípősségről "értesítik", az emésztőrendszerben találhatók, ezt figyelembe véve érdemes megpróbálni megküzdeni a problémával. Jó ötlet például, ha olyan csípős ételt csak ritkán fogyasztunk, ami egyben zsíros is, mivel az extra zsír megemésztéséhez a szervezet olyan epesókat használ, amelyek irritálhatják az ánusz körüli bőrt. Ha mégis ilyen ételt választunk, előtte vagy utána érdemes bevenni valamilyen rosttartalmú táplálékkiegészítőt, ami felszívja a zsírsavak egy részét. Még jobb, ha olyan étrendet követünk, aminek az alapja a magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása. Ez nemcsak az egészségünknek tesz jót, de megakadályozhatja a székrekedés, anális fisszúrák és aranyerek kialakulását - így elkerülhetjük, hogy a csípős széklet nagyobb kellemetlenséget okozzon a kelleténél.
Ha képtelenek vagyunk lemondani a csípős ízekről, jó módszer lehet, ha 3 héten át mindennap eszünk valami csípőset, mert ezzel hozzászoktathatjuk a testünket a csípősséghez, és az ánusz környéki égő érzés is elmúlhat. Az is sokat segíthet, ha székelés után közvetlenül megmossuk a végbél környékén, vagy ülőfürdőt veszünk, utána pedig valamilyen nyugtató krémmel kenjük be a területet.