A kávét sokan élénkítő hatásáért szeretik és fogyasztják nap mint nap, mások a zamatáért, vagy éppen a kávézás szertartásáért lelkesednek: utóbbi jócskán túlmutat a gasztronómiai élményen. Megint mások az anyagcserére gyakorolt üdvös hatása miatt isszák. A miértektől függetlenül tudományosan igazolt tény, hogy a rendszeres kávéfogyasztás egészséges - egy bizonyos határig.
Napi három vagy annál több csésze ugyanis már növelheti a veseműködési zavarok kialakulásának kockázatát azoknál, akiknél a koffein metabolizációját (lebontását) a szervezet csak lassan képes elvégezni - állapították meg a Torontói és a Padovai Egyetem kutatói közös, JAMA Network című szaklapban megjelent tanulmányukban. Persze nem mindegy, hogy mekkora a kávé koffeintartalma: hogy milyen kávébabból készül, milyen pörkölésű, mennyi ideig fő, hogyan alakul benne a kávé és a víz vagy a tej aránya, illetve mekkora csészével fogyasztjuk.
A kávé és a veséink
Míg egyes kutatások a kávéfogyasztást összefüggésbe hozták a vesekárosodással, mások arra jutottak, hogy nincs közvetlen kapcsolat a koffeinbevitel és a krónikus vesebetegség kialakulása között - írja az új tanulmányt ismertető cikkében a Medical News Today. A Torontói és a Padovai Egyetem kutatói szerint van magyarázat az ellentmondásos eredményre: mégpedig egy bizonyos génváltozat, ami a népesség felének szervezetében jelen van, a másik felénél viszont nincs. Mint írják: a koffein lassú metabolizációja – és a veseműködési zavarok kialakulásának háromszor nagyobb kockázata – éppen ennek a génváltozatnak az eredménye.
A CYP1A2 gén egyik variánsa a ludas
A mintegy 16 évet felölelő vizsgálat során – amibe a kutatók 1180, 18 és 45 év közötti, 1. stádiumú magas vérnyomással diagnosztizált felnőttet vontak be – a résztvevők mintegy felénél mutatták ki a koffein lebontásában szerepet játszó CYP1A2 gén rs762551-es variánsát. Emiatt "bánt el" szervezetük lassabban a koffeinnel.
A tanulmányból az is kiderül, hogy esetükben a napi három vagy annál több csésze kávé 2,7-szer nagyobb valószínűséggel okoz veseműködési zavart, és 2,8-szor nagyobb valószínűséggel magas vérnyomást. De nem csak a kávé, bármilyen koffeintartalmú ital fogyasztása hasonló eredménnyel járhat. A koffeinmentes kávé esetében viszont nem áll fenn ez az összefüggés - magyarázta a Medical News Today-nek Sara Mahdavi, a kutatás vezető szerzője.
A CYP1A2 gén aktivitását egyébként a kutatók szerint számos tényező befolyásolhatja. Míg a keresztesvirágú zöldségek fogyasztásával felgyorsítható a CYP1A2 aktivitása, addig a hormonális fogamzásgátlók szedése csökkentheti azt.