Napjainkban háromszor nagyobb mennyiségű higany csapódik le, mint az ipari forradalom idején. A fém a vizekbe kerülve szennyezést is okoz, valamint a halak szervezetébe kerülve közvetlenül az emberre is veszélyes.
A szennyezés nem csak az embert, hanem a hallal táplálkozó állatfajokat is fenyegeti, és könnyen zavart okozhat az egész táplálékláncban.
A higanyszennyezés az egyik legjelentősebb egészségügyi probléma a világ több területén is - állapították meg amerikai kutatók. Az emberi szervezetbe kerülve károsíthatja a magzatot, valamint növeli szívbetegségek kialakulásának esélyét is.
Az Egyesült Államokban a kormány azt tanácsolta, hogy a terhes nők egy héten 340 grammnál több halat nem egyenek, míg Nagy-Britanniában különösen a kardhal, a cápa és a tonhal fogyasztásának elkerülésére hívták fel a figyelmet.
Mintegy 50 millió ember él olyan területen, ahol valamilyen módon kapcsolatba kerülhet az aranybányászat terén is használt fémmel. Különösen a fejlődő országokban nem tudják korlátozni a higanykibocsátást.
A halfogyasztás befolyásolja a születendő gyermek IQ-ját Nem értenek egyet a brit és amerikai kutatók abban, milyen hatásai vannak a tengeri hal fogyasztásának az állapotos nőkre és magzataikra. Az európaiak szerint a halhús olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek feltétlenül szükségesek az agy fejlődéséhez, míg az amerikaiak szerint veszélyes túlzásba vinni a halevést.
Egy új brit kutatás annak alapján vizsgálta kilencezer gyerek fejlődését, hogy édesanyjuk mennyi halhúst fogyasztott terhessége alatt. Az eredmény szerint azon anyák utódai, akik az amerikaiak által meghatározott mennyiségnél több halat ettek, magasabb IQ-val, jobb szociális és kommunikációs képességekkel rendelkeztek.
Azok a gyerekek, akik anyja egyáltalán nem fogyasztott halat, minden tekintetben rosszabbul teljesítettek.