A mai tejek, tejitalok, reggeli italok tényleg nem tejből készülnek?
Ez az általánosítás ebben a formában nem helytálló. Ha egy termékre ugyanis az van írva, hogy "TEJ", biztosak lehetünk benne, hogy nem is lehet benne más. A Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak arra a termékre lehet ráírni, hogy "TEJ", ami kizárólag tejet tartalmaz, tehát tartalmazza mindazokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek eredetileg a tejben vannak.
Más a helyzet akkor, ha a hozzávalók között például a permeátot, vagy másképpen permeátumot is felfedezzük. A permeátumot leginkább tejitalok gyártása során használják, mellé tejet adagolnak. Ezen termékek fehérjetartalma kisebb, és kalciumból is kevesebbet tartalmaznak, mint azonos mennyiségű tej. A permeátum a tej ultraszűrésével előállított, fehérjében szegényített, tejcukortartalmú tejeredetű készítmény, mely oldószert és többek között tejcukrot, ásványi sókat tartalmaz.
Úgy veszem észre, a tejes italok a tej mellett tartalmazhatnak a már említett permeátum mellett <a href="/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/gatolja_az_izomsorvadast_a_tejsavofeherje/20120427134629" target="_blank">savót</a>, írót, vizet, ízesítőanyagot, színezékeket és egyéb adalékanyagokat is.
Igen, pontosan ezeket a "lehetőségeket" rögzíti a hatályos Magyar Élelmiszerkönyv ide vonatkozó cikkelye. A tejalapú italok ugyanis olyan készítmények, amelyekben a tejhányad legalább 50%, de nem éri el a 70%-ot, és az előállításukhoz a fentebb felsoroltakat lehet felhasználni. A felsoroltak sem ördögtől valók: a tejsavóban koncentrálódik például a tej ásványi anyagainak jelentős része, szervezetünk számára is jól hasznosuló formában. Az ízesítőanyagoknak hála pedig olyan finomságok jöhetnek ki a tejüzemekből, mint a kakaós, karamellás, madártejes, tejeskávés vagy epres tejes italok.
A reggeli italokon szerepel az <a href="https://www.tetrapak.com/hu/products_and_services/processing_equipment/dairy_equipment/uht_treatment/pages/default.aspx" target="_blank">UHT rövidítés</a>, ami a hőkezelés egyik típusát jelenti. Igaz az, hogy az UHT-termékek, tejes italok egészségtelenebbek a friss termékeknél?
Nem igaz! A termékek makro- és mikrotápanyag-tartalma majdnem ugyanaz UHT tartósítás után is, a fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok aránya gyakorlatilag nem különbözik. Az UHT és a pasztőrözött tej, tejtermékek, tejitalok pedig garantáltan biztonságosak, nem tartalmaznak kórokozókat. Az UHT (ultra high temperature treated) termékek az ultra magas hőmérsékletű hőkezelésnek és a speciális csomagolásnak köszönhetik hosszú tartósságukat.