Túlsúlyos vagy elhízott gyermekeknek és a tinédzsereknek csökkenteni kell a túlzott súlygyarapodását, de ugyanakkor lehetővé kell tenni a normális növekedést és fejlődést. De a gyerekeket semmiképpen sem szabad súlycsökkentő diétára fogni szakorvossal való konzultáció nélkül.
A gyerekeknek olyan menüt, illetve az étkezések között elfogyasztható falatokat kell adni, amelyek éppen megfelelő mennyiségű kalóriát tartalmaznak. A szülő komolyan segíthet az egészséges étkezési szokások kialakításában azzal, hogy a gyermek kedvenc ételeit egészségesebben, csökkentett kalóriával készíti el. A Heart.org ad ehhez néhány tippet!
1. Segíti az egészséges étkezési szokásokat a receptek apró változtatásai
▪ Illesszünk sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű terméket a napi menübe.
▪ A tejtermékek alacsony zsírtartalmúak, vagy zsírmentesek legyenek.
▪ A sovány húsok (baromfi, hal) valamint a lencse és a bab legyenek a fő fehérjeforrások .
▪ Ésszerű méretű adagokat szervírozzunk.
▪ Ösztönözzük a családot, hogy sok vizet igyon.
▪ A cukorral édesített italok, a cukor, a nátrium és a telített zsírsavak fogyasztását viszont korlátozni kell.
2. Legyenek a kedvenc ételek egészségesebbek
A receptek gyorsan egészségesebbé tehetők néhány változtatással. Például zsír helyett olívaolaj , disznóhús helyett csirke, sőt gomba is használható. Érdemes kipróbálni néhány új szívbarát ételt (például halakat), amelyek kedvenccé válhatnak.
3. Tartsuk távol a kalóriában gazdag, de erős kísértést okozó ételeket
A finomságokat nem kell száműzni, de csak mértékkel szabad fogyasztani őket. Mindenképpen korlátozni kell azonban a magas zsírtartalmú, magas cukortartalmú, vagy sós ételeket, hogy a gyerekek hozzászokhassanak az egészséges étkezéshez . Ha valamit a gyermek bekapna, akkor a következő 100 kalória alatti egészséges falatokat érdemes megfontolni: közepes méretű alma, közepes méretű banán, egy csésze áfonya, egy kisebb fürt szőlő, egy csészényi sárgarépa, brokkoli, vagy paprika, két evőkanál humusz.
4. Segítség kell a gyerekeknek, hogy megértsék a fizikai aktivitás előnyeit
Meg kell tanítani nekik, hogy a mozgás milyen komoly egészségi előnyökkel jár. Például megerősíti a csontokat, csökkenti a vérnyomást , mérsékli a stresszt és a szorongást, javítja az önbecsülést, segíti a megfelelő testsúly elérését és megtartását.
5. Segíteni kell abban is, hogy a gyerekek aktívak maradjanak
A kisebb gyerekeknek és a kamaszoknak is részt kell venniük legalább 60 perc mérsékelt intenzitású fizikai aktivitásban a hét minden napján, ha lehetséges. Érdemes jó példával elől járni, és bevonni őket a közös mozgásba! Az aktív életmódot elkezdeni nehéz, de aztán kialakulhat a saját napi rutinjuk. Néhány példa a mérsékelt intenzitású testmozgásra: tempós séta, fogócskázás, ugrókötelezés, foci, úszás, tánc. Komoly pozitív hatással lehet, ha a gyermek egyesületi edzésre jár (akár a legalacsonyabb amatőr szinten), ahol vele egykorúakkal mozoghat együtt, s a barátokkal való találkozás lehetősége miatt sem adja fel, hogy rendszeresen eljárjon.
6. Az üléssel töltött idő csökkentése
Bár az olvasásra és a házi feladatra fordított időt nem jó korlátozni, a "képernyős időnek" (tévé, videojátékok, internet) határt kell szabni, nem több mint napi két órában. Bátorítsuk a gyerekeket, hogy szórakoztató tevékenységeket végezzenek a családtagokkal, amelyek több fizikai aktivitással járnak.
A megfelelő testsúly elérése és fenntartása is fontos
A kicsi, de állandó változások az étkezésben jobban működnek, mint egy sor nagyobb változtatás, amelyet nem lehet fenntartani. A legtöbb túlsúlyos gyermek esetében a fő hangsúlyt arra kell helyezni, hogy megakadályozzák a súlygyarapodás azon túl, ami a várható magasságához mérten indokolt. Sok gyereknél ez azt jelentheti, hogy a súlyuk egy idő után csak korlátozottan, vagy egyáltalán nem gyarapodik, miközben a magasságuk nő.
Milyen tényezők valószínűsítik a sikert
A sikerhez az egész család elkötelezettsége szükséges, s az életmódbeli változtatásokat közösen lehet elérni. (Ez pedig szigorúan nem azt jelenti, hogy a szülő ostorozza a gyermeket, hogy még mindig kövér, s ezzel elveszi az önbecsülését, letöri az önbizalmát .) A szülőknek be kell tartaniuk a diétás programot. Szükséges a közösségi támogatás is, például ne legyen külső beavatkozás az élelmiszerek elkészítésébe. A fizikai aktivitás fenntartásához is kell a támogatás a gyermek teljes környezetéből. Testileg és lelkileg is a legegészségesebb módon, fokozatosan kell elérni a testsúly megváltoztatását..