A hagyományos húsvéti menünek megfelelően a legtöbb család asztalára sonka, torma, kalács és tojás kerül; nem csoda, ha ezek az ételek fogyasztóvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt nagyobb figyelmet kapnak ezekben a napokban.
Az ár ugyan erősen befolyásoló tényező lehet, érdemes odafigyelni a minőségre is: nem érdemes olcsóbb, de "hamis" terméket vásárolni. A rossz minőségű élelmiszerek élvezeti értéke alacsonyabb, ráadásul, gyakran olyan adalékanyagokkal próbálják "feldúsítani" ezeket, melyek rossz hatással lehetnek az egészségünkre. Az ünnep arra se legyen ürügy, hogy ész nélkül együk tele magunkat édességgel, aprósüteménnyel, zsíros, kalóriadús fogásokkal, vagy éppen az alkoholfogyasztásunkat emeljük a szokásos szint többszörösére!
Újraértelmezett hagyományok
Akkor sem kell lemondani a kedvelt, hagyományos fogásokról, ha szeretnénk megmaradni az ünnepek előtti súlyunknál, mindössze egy kis odafigyelésre van szükség. A sonka vagy a tojás mellé ne a kalács legyen a fő köret, hanem a friss, nyers vagy párolt zöldségek. A sűrű, majonézes saláták helyett készítsünk joghurtos-fűszeres öntetet.
Ha vendégségbe megyünk, érdemes már indulás előtt enni néhány falatot, így nem leszünk éhesek és jobban ellen tudunk állni a kínálgatásnak. Az udvariasság ugyan azt diktálja, hogy ne utasítsuk vissza a ("másmilyen") sonkát, de nyugodtan megmondhatjuk a házigazdának, ha nem szeretnénk valamiből enni, vagy ha csak némi kóstolót kérünk: általában kis mennyiség is elég az ételekből, hogy érezzük az ízeket.
Csokinyulak bűvöletében
A csokoládé tulajdonképpen nem egészségtelen, sőt, nagyon is hasznos élettani hatásai vannak, ám meg kell tanulnunk megfelelő módon élvezni!
Keressük a magas kakaótartalmú, minőségi termékeket! Ezek ugyan drágábbak, de az élvezeti értékük is magasabb, és természetesen a jótékony hatású mikrotápanyagok is nagyobb arányban vannak bennük jelen, mint a bevonómasszából készült figurákban, tojásokban.
A csokoládé elsősorban desszert legyen, ne étkezések helyett együk. Ha pedig nap közben nassoltunk (amit azért érdemesebb elkerülni), akkor ezt "számoljuk bele" a napi kalóriamennyiségbe!
Alkoholt? Ha muszáj...
A húsvéthétfői locsolkodás hagyományának még mindig sokan hódolnak, és a látogatóba induló férfiakat szokás megkínálni egy-egy pohár itallal. Legyünk tisztában azzal, hogy milyen hatásai vannak az alkoholnak a szervezetünkre: a mozgáskoordinációtól a reakcióidőig sok mindent befolyásol, még akkor is, ha nem nagyon érezzük a hatását.
Soha ne keverjük az alkoholfajtákat és kerüljük a töményet! Minden pohár alkohol után legalább egy nagy pohár vizet is igyunk meg. Egyáltalán nem udvariatlanság visszautasítani a kínálást - sőt, a házigazdának is érdemes ügyelnie arra, hogy ne tukmálja a vendégre erőszakosan az italt!
Alaposan magyarázzuk el a kamaszoknak, hogy milyen élettani hatásai vannak az alkoholnak, milyen következményei lehetnek a túlzásba vitt ivásnak, illetve, hogy hogyan érdemes megválogatni az italokat, és mire kell ügyelni, ha a kelleténél többet ittak.
Természetesen, ezzel senkit nem kívánunk arra biztatni, hogy itassa le tinédzser ismerőseit, mindössze arra próbáljuk felhívni a szülők, rokonok figyelmét, hogy az alkoholfogyasztás kulturált szociális esemény is lehet, a finom borokat élvezni is lehet és a minél gyorsabb lerészegedésen kívül is vannak módjai az ivásnak. Ezekre azonban meg kell tanítani a fiatalokat!
A kellemetlen következmények, elsősorban a másnaposság ellen rengeteg tippet lehet olvasni, ám egyáltalán nem biztos, hogy ezek beválnak. Ami viszont szinte kötelező: sok pihenés és rengeteg víz, az alkohol erős dehidratáló hatásai ellen. Már az ivászattal töltött órák előtt együnk tartalmas, rostban gazdag ételeket, és másnap is próbáljunk legyűrni néhány falatot. A kutyaharapást szőrivel mondást azonban az alkohollal kapcsolatban inkább felejtsük el: ha a másnaposságra ráiszunk, csak elnyújtjuk a rosszullét tartamát!