Ha már csecsemőkortól kezdve kapnak mogyorót tartalmazó termékeket az öt év alatti gyerekek, akkor jelentősen kisebb eséllyel alakul ki náluk a későbbiekben mogyoróallergia – állítja egy kutatás, amelynek eredményeiről az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer is beszámolt.
Ezért éri meg korán bevezetni a mogyorót
A tudósok 508 gyermek egészségi állapotát monitorozták, egészen tinédzserkorukig, és a vizsgálat ideje alatt minden alany – vagy babák esetében a szülő – maga dönthette el, hogy fogyaszt-e földimogyorót vagy sem. Mint kiderült, 13 éves korukra 71 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki mogyoróallergia azoknál a gyerekeknél, akik négy és hat hónapos koruk között már rendszeresen ettek mogyoróvajat vagy mogyorós chips-et, mint azoknál, akik kerülték ezeket az ételeket.
A The Guardiannak nyilatkozó Gideon Lack, a londoni King's College gyermekallergiával foglalkozó professzora azt mondta, hogy a szülők gyakran óvakodnak attól, hogy már ilyen korán adjanak a gyermekeiknek mogyorót. Ma viszont már egyértelműen bizonyítást nyert, hogy ezzel hosszú távon megvédhetik a fiatalokat a földimogyoró-allergiával szemben. Hozzátette, mivel az ekcémás csecsemőknél nagyobb a mogyoróallergia kialakulásának kockázata, őket már négy hónapos koruktól ajánlott megismertetni ezzel az étellel, természetesen először csak pépesített formában, illetve később már puffasztott rágcsaként is. A szakértők azt ajánlják, hogy a csecsemőknek 4 hónapos kortól hetente háromszor adjanak a szülők egy-egy mokkáskanálnyi mogyoróvajat.
Csalánkiütés, arcdagadás, száj- és nyelvduzzanat, nyelési nehezítettség, légzési problémák – ezek a legsúlyosabb, életveszélyes allergiás reakció, az anafilaxia leggyakoribb tünetei. A panaszok a szervezet túlérzékenysége miatt lépnek fel, és szerencsétlen esetben akár halállal is végződhetnek. Sokaknál valamilyen étel, például földimogyoró váltja ki. Az érintetteknek és környezetüknek ilyenkor nagyon óvatosnak kell lenniük, hogy megelőzzék a komoly bajt. Egy anafilaxiás ételallergiás kislány édesanyjával beszélgettünk.