Ezért nem mindegy, hogy mi kerül a tányérra
A diabétesz, illetve a szív- és érrendszeri betegségek már úgynevezett civilizációs betegségeknek számítanak, amelyek kialakulása szorosan összefügg az elhízással. A túlsúlyos embereknél ugyanis jóval nagyobb eséllyel alakulnak ki különböző betegségek. Magyarországon még az európai átlagnál is rosszabb a helyzet az elhízás terén, ráadásul a daganatos megbetegedések előfordulási aránya is nálunk az egyik legnagyobb - ismertette Bánáti Diána.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a betegségek legalább 40 százaléka szorosan kapcsolódik a táplálkozási szokásainkhoz, és további 38-40 százalék is összefügg valamilyen módon az elfogyasztott ételekkel. Ebből pedig arra is következtethetünk, hogy ha megfelelő módon, kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozunk , akkor a betegségek kialakulását jelentős mértékben megelőzhetjük - magyarázta a szakember.
Fontos a megelőzés
Az elmúlt évtizedben a táplálkozástudomány óriási fejlődésen ment keresztül. Már nemcsak a fehérjék, a szénhidrátok, a zsírok és a vitaminok szerepét vizsgálják a táplálkozásban, hanem számos új információt is feltártak. Egyre többet tudunk például a mikroorganizmusok, mikrobioták szerepéről és bélflórára gyakorolt hatásaikról.
"Ma már a táplálkozástudománynak nem az a célja, hogy az élelmiszerek fogyasztásával gyógyítsanak bizonyos betegségeket, hanem hogy megpróbálják megelőzni azok kialakulását" - hangsúlyozta a professzor. Jelenleg is folynak a kutatások többek között azzal kapcsolatban, hogy milyen élelmiszerek fogyasztásával lehetne lelassítani vagy megakadályozni az időskori szellemi leépülést.