A tojásallergia csecsemőknél és kisgyerekeknél a második leggyakoribb allergia, amelyet jó részük 3-5 éves korára kinő, de olyanok is vannak, akiknél 16 éves korig is eltarthat. A kevésbé szerencsések pedig egész életükben allergiásak maradnak. Ezen túl pedig a vegán életmódot folytatók számára is megoldást kell találni a tojás helyettesítésére, hiszen ők semmilyen állati eredetű ételt nem fogyasztanak.
Almaszósz
Az almaszószt főtt almából készítik, és gyakran ízesítik fahéjjal és szerecsendióval. Sütésnél körülbelül 1/4 csészényi mennyiséggel helyettesíthetünk egy tojást. A legjobb édesítetlen verziót választani.
Összetört banán
Negyedcsészényi, villával összetört banánnal is helyettesíthetünk egy tojást, persze süteményünkön így érződni fog a banán jellegzetes íze. Ha ezt nem szeretnénk, próbálkozzunk valami enyhébb ízű zöldséggel, például tökkel vagy avokádóval. Elsősorban muffinoknál, gyümölcskenyereknél, brownie-nál érdemes használni.
Őrölt lenmag vagy chia mag
A rostban és omega-3 zsírsavban gazdag apró magok folyadékkal összekeverve zselés állagot vesznek fel, így alkalmasak arra, hogy a tojást helyettesítsük velük - legjobban muffinokban, palacsintákban, kenyerekben és kekszekben működnek. Egy tojás helyettesítéséhez keverjünk össze 1 evőkanál chia magot vagy lenmagot 3 evőkanál vízzel.
Selyemtofu
A selymes állagú, folyadékban gazdag tofuból 1/4 csészényit (körülbelül 60 grammot) törjünk össze villával egy tojás helyettesítéséhez. Viszonylag semleges ízű, kerülhet brownie-ba, kekszekbe, kenyerekbe és tortákba is.
Ecet és szódabikarbóna
Keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát egy evőkanál ecettel egy tojás helyettesítéséhez - a két anyag elegye szén-dioxidot termel, ami könnyűvé, levegőssé teszi a süteményeket.
Aquafaba
Az aquafaba az a folyadék, amely a babfélék, hüvelyesek főzése, illetve a konzerv hüvelyesek leszűrése után visszamarad. Állaga hasonló a nyers tojásfehérjééhez - három evőkanálnyival helyettesíthetünk egy tojást.
Forrás: care2.com