A kávéfogyasztás és az egészség kapcsolata foglalkoztatja mind a kutatókat, mind pedig a fogyasztókat. Érdemes-e kávézni? Mennyit a még egészséges mennyiség, egyáltalán van-e haszna a szenvedélynek? Tóth Tímea, a Nestlé dietetikusa elmondja, amit egészségünk érdekében tudni érdemes. Tippek:
1. A javasolt kávéfogyasztási mennyiséget és gyakoriságot számtalan tényező befolyásolja, a legideálisabb az, ha figyelembe vesszük az életkorunkat, a pillanatnyi fizikai, szellemi állapotunkat és a napszakot. Hazai ajánlások szerint a napi három csésze kávé a kiegyensúlyozott étrend része lehet. Akiknek magasabb a vérnyomása, azok számára a cikóriatartalmú kávék lehetnek ideálisak, melyekben kevesebb a koffein. Egy fiatal, élénk szervezet egy késő esti kávézás után nehezen aludhat el, érdemes tehát ebben az esetben is ezt választania, így megtalálhatja az egyensúlyt a dinamikus és a pihentető pillanatok között.
2. Ha nem bírjuk a koffeint, vagy késő este már nem akarjuk megdobogtatni a szívünket, jó választás lehet a cikória. Ez nagy mennyiségben tartalmaz többféle, az emésztőrendszeri baktériumflóra számára igen hasznos rostanyagot.
3. A kávézás - legyen az kapucsínó, tejeskávé, frappé, hosszú kávé, ír, karibiai vagy mexikói - lehetőséget ad a tej fogyasztására is. Ez pedig lényegesebb tényező, mint hinnénk, hisz minden egyes alkalom a kalciumbevitelünket erősíti. Használjunk főleg alacsony zsírtartalmú tejeket!
4. Bánjunk csínján a cukorral, hisz így kiemelhetjük a kávé valódi zamatát, és a kalóriabevitelünk sem szökik az egekbe, de kísérletezhetünk bátran mézzel is!
5. Próbáljunk ki új, különleges kávérecepteket, mint például az indiai konyha egyik specialitását, a fahéjas joghurtos kávét. Ennek elkészítése egyszerű: 3,5 dl hideg kávét, 3,5 dl natúr joghurtot, ízlés szerinti mennyiségű cukorral, őrölt fahéjjal összeturmixolva két pohárnyi különleges kávéturmixot kapunk.