A sajtkészítés egyik legfontosabb tényezője az alapanyag, tehát hogy a sajttej egészséges, tőgygyulladástól mentes tehenektől származzon - olvashatjuk a Szupermenta összeállításában.
A trappista sajt előállítás összesen 13 lépésből áll, ezek a következők: zsírbeállítás, pasztőrözés, hűtés, a sajttej feljavítása, alvasztás, alvadékkezelés, formázás, préselés, sózás, szikkasztás és érlelés, csomagolás, tárolás, végül boltokba szállítás.
Első lépésként a sajtgyártó üzemben beállítják a friss tej zsírtartalmát 40-42 fokos előmelegítést követően. Trappista sajt esetén 2,8 és 2,9 % közötti zsírtartalom ideális. Ezt követően a pasztőrözés következik, amely csökkenti a tejben a mikroorganizmusok tartalmát, valamint javítja az alvadék tulajdonságait is. Hűtést és a sajttej feljavítását követően következik az alvasztási folyamat.
Az alvadék kezelésével egyrészt a sajt víztartalmának csökkenése, másrészt a sajtérés mikrobiológiai folyamatainak befolyásolása és irányítása a cél. A formázás során az alvadékrögöket kívánt alakú és méretű sajttá egyesítik, majd kezdődhet is a préselés. A sózás során a kiegyensúlyozott sótartalom, ezáltal a megfelelő ízkarakter elérése és a sajt kérgének kialakítása fontos, amelyet követően már érlelni is kezdik a sajtot.
Az "igazi" trappistát két hónapig érlelik érlelőkamrában, ám a gyártók sok esetben lerövidítik ezt az időt, ami nem kedvez a sajt minőségének. A korszerű érlelőkben automatikusan vezérelt klimatizálóberendezések garantálják a megfelelő hőmérsékletet és a légcserét.
Termék választásakor vásárlóként ügyeljünk a csomagolásra, hogy a fólia sértetlen, légmentesen felfekvő, a felületre simuló legyen!