Leggyakrabban kávét iszunk, hogy koffeint vigyünk be a szervezetükbe. Vagy más esetekben energiaitalokat használunk, amelyekben további hatóanyagok, például taurin is található. Vannak azonban más megoldások is, amelyek hatása ráadásul össze is adódhat.
1. A reggeli nem maradhat ki
A reggelizés segítheti a rövidtávú memóriát és a figyelem fenntartását, ugyanis számos tanulmány kimutatta, hogy azok a diákok, akik reggeliznek jobban teljesítenek azoknál, akik elmulasztják a napindító étkezést. A kutatások azt is világossá tették, hogy azok, akik reggeliznek, nagyobb valószínűséggel fogyasztanak egészségesebb táplálékot, több rostot és mikroelemeket . Másrészt, akik kihagyják a reggelit hajlamosak többet dohányozni, alkoholt fogyasztani és kevesebbet mozogni. Egy jó reggelinek tartalmaznia kell fehérjét, szénhidrátot és zsírt, s ideális esetben az élelmiszerek minimálisan feldolgozottak.
2. Jobb a zöldtea a kávé helyett
A zöldtea is tartalmaz koffeint, azaz energetizál és javítja a koncentrációt, de a reggeli kávéval ellentétben egy jó adag antioxidáns is van benne, amelyekről közismert, hogy segít megvédeni a sejteket a DNS-károsodástól. Emellett az L-theanine aminosav megszünteti a koffein olyan negatív hatásait, mint a nyugtalanság.
3. Több mag, jobb közérzet
A diófélék és más magvak jó forrásai az E-vitaminnak , amely különféle tanulmányok szerint hozzájárul az öregedés miatti kognitív hanyatlás mérsékléséhez. Már pár évvel ezelőtt kimutatták, hogy a dió különösen hatékonyan képes visszafordítani az agyi leépülés néhány formáját. Az említett magokat, vagy egy marék pekándiót, kesudiót és mandulát turmixgépben enyhén megőrölve hozzá lehet keverni a reggeli gabonapehely vagy zabkása adaghoz. A sótlan mogyoró pedig kiváló délelőtti snack.
4. A vízivás megnyújtja a koncentrációt
A szervezet vízhiánya természetesen az agyat is érinti. A dehidratáltság gyenge koncentrációhoz vezethet, sőt hozzájárulhat a fejfájás, a depresszió és a feledékenység kialakulásához is. A legjobb vegyszerektől és szennyezőanyagoktól mentes tisztított vizet inni. Ezt a palackozott ásványvizek esetében az előírások megkövetelik. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azt javasolja, hogy a férfiak naponta igyanak 2,5 liter, a nők pedig 2 liter vizet. De ez a mennyiség lehet akár sokkal több is a környezettől vagy a nehéz fizikai munkától függően.
5. A jófajta hal minden falatja orvosság
Számos tanulmány kimutatta, hogy az Omega-3 zsírsavakban gazdag halak fogyasztása növelheti a koncentrációt azáltal, hogy képes fokozni a vér áramlását az agyban a szellemi tevékenység során. Omega-3 zsírsavak találhatók például a lazacban, a makrélában és a tenger gyümölcseiben, amelyek akár 15 százalékkal is megerősíthetik a memória funkciót. Az Omega-3-at tartalmazó étrendet szintén összefüggésbe hozták a demencia és a stroke alacsonyabb kockázatával és a mentális hanyatlás lassulásával.
6. Meditálással is oldható a stressz
Azok az emberek, akik intenzíven meditálnak jobban képesek tartósan fókuszálni a leginkább evilági feladatokra is. A University of North Carolina kutatásai szerint mindössze 20 perc napi meditáció már négy nap után érzékelhetően javítja a kognitív képességeket. Az egyik tesztben, ahol a diákoknak különösen erős tartós figyelmet kívánó számítógépes tesztet kellett teljesíteniük, a meditálók 10-szer jobb eredményt produkáltak, mint a kontroll csoport tagjai. Meditációról kimutatták, hogy csökkenti a stresszt és növeli a boldogságot, illetve hozzájárul az agy egészségéhez.
7. Jó éjszakai alvás
Klinikai kísérletek kimutatták, hogy már kismértékű alváshiány is jelentősen csökkenti az éberséget és a koncentrációt. Az alvás újratölti energiával a szervezet sejtjeit, segíti a tanulást és a memóriát. A hét és nyolc óra közötti éjszakai alvásmennyiség az ideális. Akik kevesebbet alszanak, hangulati problémákkal ás koncentrálási nehézségekkel nézhetnek szembe.
Forrás: dailymail.co.uk