Nagy hévvel, de nem tüzesen
A tökéletesre sült grill fogások titka a magas hőmérséklet és a rövid sütési idő. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a húsokat, halakat, zöldségeket nyílt lángnak kell érnie – így kívülről könnyen odaégnének, belül pedig nyersek maradnának. Bőven elég, ha a sütögetés előtt 30-40 perccel gyújtjuk be a faszenet, így a kezdésre kellő hőmérsékleten izzik majd a parázs.
Tiszta rács, jó falatok
Fontos, hogy a grillrácsot alaposan megtisztítsa, mielőtt nekikezdene a sütésnek, hiszen a rajta található szennyeződések közvetlenül érintkeznének az ételekkel, ráadásul az ízükön is módosíthatnak a ráégett darabok. Még a garázsból elővéve súrolja le a rácsokat, majd a parázs fölé helyezve hagyjuk felmelegedni és egy vastag, nedves törlőkendővel is „fusson át” rajta. Végül ne felejtse el beolajozni a rácsot (de csak annyira, hogy az olaj ne csöpögjön a parázsra), hogy a húsok ne ragadjanak rá sülés közben.
Grillezés kontra barbecue
Az utóbbi időben a két kifejezést gyakran emlegetik egymás szinonimájaként, holott a grillezés és a barbecue két teljesen ellentétes sütési eljárást takar. Grillezéskor az ételek magas hőmérsékleten sülnek viszonylag rövid ideig, míg kívül alaposan megpirulnak, belül pedig átsülnek, de puhák maradnak. Az eredeti, amerikai barbecue ezzel szemben lassú, alacsony hőmérsékleten (kb. 80-120 Celsius-fokon) történő sütést jelent, amit elsősorban rágósabb, nehezebben átsülő húsok elkészítésekor alkalmaznak.
Mérsékelhető veszélyek
- a hússzeleteket nagy gonddal készítse elő, és vágja le róluk a lehető legtöbb zsíros részt. Így nemcsak diétásabb fogást tálalhat, de azt is megelőzheti, hogy a parázsra csöpögő zsírtól fellángoljon a tűz és a kelleténél jobban megégesse az ételt.
- a húsokat szeletelje vékonyra, így hamarabb elkészülnek, vagyis kevesebb időt kell a parázs fölött tölteniük.
- az előpácolással csökkentheti a húsokban sütés hatására képződő káros vegyületek mennyiségét, ráadásul az ízükön is sokat dobhat egy-egy jól megválasztott páccal!
- az ételeket grillezheti fóliában vagy eldobható grilltálcán is, így nem érintkeznek közvetlenül sem a lánggal, sem az abból felszabaduló füsttel.
- a (fehér) húsok mellett bőségesen kerüljön a rácsra zöldség is – a gomba, hagyma, padlizsán, cukkini, kukorica és spárga is remek grill-alapanyag, a bennük található értékes tápanyagok pedig segítenek ellensúlyozni a karcinogének hatását.
Egy kis (íz)csavar
A pácolatlan húsoknak, halaknak, zöldségeknek is adhat egy kis extra ízesítést, ha a parázsra friss rozmaringágat , babérlevelet vagy borókabogyót dobunk.
Grillezett lazac citrusos salsával
Hozzávalók 4 személyre
A salsához:
- 2 nagy narancs
- ¼ csésze olívaolaj
- ¼ csésze frissen facsart citromlé
- ½ csésze aprított petrezselyemzöld
- 2 szál zöldhagyma, apróra vágva
- 3 evőkanál aprított mentalevél
- 2 evőkanál kapribogyó, durvára vágva
- 2 teáskanál narancslé
- 1 teáskanál citromlé
- só, bors
- chilipehely (ízlés szerint)
A lazachoz:
- 4 szelet lazacfilé (bőr nélkül)
- 2 evőkanál agavészirup
- olívaolaj
- só, bors
Elkészítés:
Hámozzuk meg a narancsokat, majd egy filéző kés segítségével a gerezdeket elválasztó hártya mentén vágjuk ki belőle a szeleteket. A narancsszeleteket tegyük egy közepes tálba, majd adjuk hozzá a salsa többi hozzávalóját is. Sózzuk, borsozzuk, majd keverjük össze és tegyük félre. A lazacszeleteket mindkét oldalukon kenjük be az agavésziruppal, sózzuk és borsozzuk. A felmelegített grillrácsot kenjük meg az olajjal, tegyük rá a lazacszeleteket és oldalanként kb. 3-4 percig süssük. Tányéron pihentessük a halakat még 5 percig, végül kanalazzunk a tetejükre a salsából és tálaljuk.
Grillezett dinnyesaláta
Hozzávalók 4 személyre
- fél (kb. 2-2,5 kg) görögdinnye, lehetőleg mag nélküli
- negyed csésze balzsamecet
- extraszűz olívaolaj
- 2 csésze friss rukkola
- 1 csésze morzsolt kecskesajt
- só, frissen őrölt bors
A görögdinnyét vágjuk kb. 2 centi vastag szeletekre, majd hámozzuk meg. A balzsamecetet öntsük egy mélyebb serpenyőbe, közepes lángon főzzük sűrű sziruppá, majd tegyük félre. A görögdinnyeszeletekre öntsünk annyi olívaolajat, hogy mindkét oldalukat bevonja, majd mehetnek a forró grillrácsra, oldalanként 2-2 percre. Ha megsültek, tegyük őket tányérra és kissé sózzuk meg. Ezután jöhet a saláta összeállítása: a rukkolalevelek kerüljenek legalulra, tegyük rájuk a dinnyeszeleteket, majd morzsoljunk a tetejükre egy kis kecskesajtot. Végül tegyünk rá egy kis olívaolajat, csorgassuk meg a besűrített balzsamecettel és szórjuk meg frissen őrölt borssal.
A cikk a Nők Lapja Egészség július-augusztusi számában jelent meg.