A Reader’s Digest hosszas listát írt az amerikai ételekkel kapcsolatban felfedezhető trükkökről és csúsztatásokról, amelyekből az alábbiakban válogatunk.
Cukor vagy valami más?
Gyakori trükk az, hogy a magas cukortartalmú ételek alkotóelemeinek listájában teljesen más név alatt szerepel a cukor: legyen az dextróz, cukornádkristály, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, agavénektár, gyümölcslékoncentrátum vagy akár sűrített kukoricaszirup. Mindemellett sokszor a termékekben kettőnél többféle cukor kombinációját használják, így nem a cukor lesz az első az alkotóelemek listájában.
A sajt sem sajt
A hamburger is finomabb egy minőségi sajttól , a gyerekek is imádják, úgyhogy érdemes tudatosítanunk azt, hogy sok sajttermékben, például a szeletelt sajtban korántsem sajt található – és ez a reszelt sajtra is ugyanúgy igaz. A takarékosság és a gyártási folyamat egyszerűsítése miatt a gyártók a tej helyett ugyanis feldolgozott tejfehérje- vagy tejsavófehérje-koncentrátumot használnak. Ezek Amerikában nem is számítanak sajtnak emiatt, helyette csak sajtkészítménynek hívják: hatalmas különbségek rejlenek az elnevezések mögött.
A többmagvas nem egyenlő a teljes kiőrlésűvel
Az egészséges étkezést favorizálók táborában a magvak mindig nagy figyelemnek örvendtek. Sokan azonban nem mérik fel pontosan a különbségeket: ha egy csomagoláson azt látjuk, hogy “többmagvas”, legyen szó akár müzliről, akár kekszről, az még korántsem jelenti azt, hogy teljes kiőrlésű ételről lenne szó. Ha rostgazdag ételt keresünk a boltok polcain: a többmagvasban koránt sincs annyi, amennyit szeretnénk.
Az olivaolaj sem biztos, hogy extraszűz
A University of California által végzett kutatások szerint sok olívaolajos üvegben sokkal rosszabb minőségű olaj van annál, mint ami a csomagoláson fel van tüntetve. A szupermarketekben található üvegek mintegy 70 százalékában avas volt az olaj vagy egyáltalán semmi köze nem volt az extraszűz minőséghez. Ha jó minőségű olajat akarunk venni, akkor sötétített üvegűt vagy akár bádogdobozosat keressünk: ezen csomagolások ugyanis megóvják az olajat a fénytől. Egyes termelők még az olivaszüret időpontját is feltüntetik a csomagoláson.
Mit egyenek a cukorbetegek?
Az elmúlt években már rengetegszer hallhattuk, hogy a teljes kiőrlésű búza jó, a fehér nem az. A cukorbetegek vagy a vércukorproblémákkal küszködők ezt viszont teljesen máshogyan látják, közülük sokan inkább a fehérebb tésztákat preferálnák: pont azért, mert a teljes kiőrlésű tésztában az őrlési különbségek között sokkal több keményítő van. Alternatívát jelenthet még az is, hogy alacsony glikémiás indexű tésztát keresünk a boltokban: az ilyen jellemzőket már egyre több márka jelzi a csomagoláson.