Egy-egy korty víznél így mintegy 100 ezer ízlelőbimbó dolgozik, s az idegvégződések által az agynak küldött információ alapján dől el végül, hogy a víz ízlik-e nekünk vagy sem - olvasható a Kékkúti Hírcseppek hírlevelében, melyből az is kiderül, hogyan dönthetünk egyik vagy másik víz mellett, kóstolás alapján.
1. Figyeljük meg, hogy a pohárban mennyire tiszta és átlátszó a víz.
2. Csukjuk be a szemünket, és adjuk át magunkat a tiszta víz élményének – vajon milyen képek és gondolatok jutnak eszünkbe?
3. Kóstoljuk meg kétszer: az első alkalommal örvényszerűen forgassuk a szánkban a vizet, majd hagyjuk egy kicsit állni. Vizsgáljuk meg, hogy az ízletesség, a víz könnyedsége milyen. Ezután igyunk néhány kortyot, miközben szájon át lélegezzünk, és orron keresztül fújjuk ki a levegőt.
Az ízélményt az ásványianyag-tartalom adja, amelyet a föld alatt megtett, több ezer éves útján vett fel a víz. Ha a víz homokos, porózus talajban járta be útját, akkor alacsonyabb; ha hosszabb utat tett meg kanyargós, mészkősziklák között, akkor magasabb ásványi anyag tartalma lesz. Az emiatt kialakult ízkülönbséget minden kortynál érezhetjük.