Az egészséges táplálkozás nem csak kiegyensúlyozott étrendből áll: elegendő mennyiségű folyadék elfogyasztása ugyanolyan fontos részét képezi. Az egészséges felnőttek napi folyadékszükséglete 2-2,5 liter víz, de kánikulában, erős fizikai megterhelés mellett vagy betegségben ez a mennyiség jelentősen, közel a duplájára is növekedhet.
A jó minőségű ásványvíz és csapvíz víz kiváló szomjoltó, és semleges íze miatt ez sokak elsődleges választása, ha folyadékpótlásról van szó. Vannak azonban, akiknek csak vízzel – az egyhangúság miatt - nehéz lenne tartani a napi kvótát. Jó hír számukra, hogy remek vízforrások azok az alkoholmentes italfélék is, amelyek több mint 85%-a víz: elsősorban a gyümölcslevek, üdítőitalok, teák és gyümölcsteák és tejes italok.
Ezt az elvet a kutatások is igazolják: sportolók folyadékbevitelének vizsgálata során kimutatták, hogy amikor több, különféle ital állt rendelkezésre, a sportolók akár 50%-kal több folyadékot ittak, mint amikor csak vizet biztosítottak számukra.
Magyarán, ha változatossá tesszük italfogyasztásunkat, akkor könnyebben be tudjuk tartani, hogy a szakmai szervezetek által javasolt mennyiséget igyuk meg naponta - a sokszínűség mellett érvel például az Európai Hidratációs Intézet (European Hydration Institute - EHI) is. Lássuk, a víz mellett milyen italfajtákkal biztosíthatjuk még szervezetünk megfelelő hidratáltságát.
Gyümölcslevek
A gyümölcslevek kizárólag gyümölcsöt tartalmaznak, színük, illatuk, ízük az előállításukhoz felhasznált gyümölcsre jellemző, és nem tartalmaznak hozzáadott cukrot. Gyümölcs- és a hasonló elven készült zöldséglevek fogyasztása a teljes tápanyagszükségletünk biztosítása szempontjából is kedvező, mivel az ilyen italok a gyümölcsből származó vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat tartalmazzák.
Gyümölcsnektárok és gyümölcsitalok
Az ilyen típusú italok abban különböznek a gyümölcslevektől, hogy gyümölcsön kívül víz és cukor hozzáadásával készülnek. A gyümölcsnektárok gyümölcslétartalma a gyümölcs fajtájától függ, és előírás határozza meg ennek kötelező mennyiségét, amely 25-50% között változik.
A szénsavmentes gyümölcsitalok szintén különböző mennyiségű gyümölcslevet, vizet, cukrot és ízesítő anyagokat tartalmaznak, gyümölcslétartalmuk kevesebb 25%-nál, de legalább 12%.
Szénsavas üdítőitalok
A változatosság értelmében az üdítőket is napirenden tarthatjuk. A szénsavas üdítőitalok olyan alkoholmentes termékek, amelyek 12%-nál kevesebb gyümölcslevet, valamint vizet, cukrot vagy édesítőszert, illetve ízesítő anyagot tartalmaznak. Ebbe a körbe tartoznak azok az italok is, amelyeket kizárólag aromával ízesítenek. Szinte valamennyi típusnak létezik energiamentes, édesítőszerrel készült változata is; ezeket a cukorbetegséggel élők és a kalóriákat valamilyen egyéb okból számolni kényszerülők is bátran fogyaszthatják.
Teák
A teák, különösen az antioxidánsokban gazdag zöld tea, valamint a gyümölcs- és gyógynövényteák nagyon előnyös módját kínálják a folyadékpótlásnak. Hidegen és melegen is fogyaszthatjuk őket, és külön ízesítés nélkül remek, kalóriamentes alternatívái a tiszta víznek. De egyes típusaihoz adhatunk citromot, és akár édesíthetjük is őket egészségi állapotunknak megfelelő szerrel - mézzel, cukorpótlóval vagy édesítőszerrel, esetleg kevés cukorral.
Tej és tej alapú italok
A kutatások többsége szerint a tejfogyasztás egészséges, a tejtermékek a kiegyensúlyozott étrend fontos elemét képezik. Csak azok nem fogyaszthatják őket, akik allergiásak a tejfehérjére vagy érzékenyek a tejcukorra – a többiek számára esszenciális tápanyagok (kalcium, kálium, foszfor, fehérjék) forrását jelentik.
A gyümölcsökből készült tejturmix a gyümölcsök révén egyéb fontos tápanyagokkal gazdagítja étrendünket, és választhatunk joghurt- és kefir alapú italokat is, amelyek pedig igen hasznosak lehetnek a bélflóra egészségének megóvásában.