Ijesztő következménye lehet a sok sütizésnek

Bizonyos feldolgozott élelmiszerek tartós fogyasztása károsan befolyásolhatja az értelmi képességeket, különösen az idősebbek körében – állítja egy tíz évet átölelő kutatás.

Egy kínai kutatás szerint a feldolgozott élelmiszerek, például a chipsek, sütemények, rágcsálnivalók, cukros üdítőitalok fogyasztása negatív hatással lehet az idősebb felnőttek kognitív teljesítményére. Legalábbis a kutatók erre a következtetésre jutottak egy nagy-britanniai adatbázisban szereplő 18 ezer személy egészségügyi adatainak elemzése alapján. Tanulmányuk az amerikai Neurobilogy folyóiratban jelent meg.

A feldolgozott élelmiszerek fogyasztása az idősebbek egészségére is káros hatással lehet. Fotó: Getty IMages
A feldolgozott élelmiszerek fogyasztása az idősebbek egészségére is káros hatással lehet. Fotó: Getty IMages

A kutatás tárgya a feldolgozott élelmiszerek egészségügyi hatása volt az értelmi képességekre. Tudni kell, hogy a feldolgozott enni- és innivalók nem tartalmaznak teljes értékű tápanyagokat. Magas bennük a hozzáadott zsírok, a só és a cukor mennyisége, ugyanakkor alacsony rost- és fehérjetartalmúak. E mellett színezékek, ízesítők és emulgeálószerek alkotják, egyéb adalékanyagokkal együtt. Korábbi kutatások olyan betegségekkel hozták összefüggésbe őket, mint a szív- és érrendszeri betegségek és a depresszió.

Egyes tanulmányok szerint a feldolgozott élelmiszerek olyan élelmiszer-adalékanyagokat vagy a csomagolásból származó, illetve a melegítés során keletkező molekulákat is tartalmazhatnak, amelyek mindegyike bizonyítottan negatív hatással van a memóriaképességre. Azt azonban, hogy ezeknek az élelmiszereknek van-e köze a demenciához, még nem sikerült bizonyítani, pedig korábbi kutatások is erre utaltak.

Diagnosztizált betegek

A mostani kutatásban 18 ezer, 55 évesnél idősebb ember vett részt, akik a vizsgálat kezdetén nem szenvedtek demenciában. Adataikat az UK Biobankból, egy nyilvánosan és fizetősen is elérhető adatbázisból nyerték. Tíz éven át követték őket és étrendjüket, amelyeket egy pontozásos skálába rendeztek, majd megvizsgálták a diagnosztizált demencia arányát. Végül 518 embernél diagnosztizáltak demenciát.

A kutatók ezzel összefüggésben megállapították, hogy akik napi szinten az étrendjük 28 százalékában fogyasztottak feldolgozott élelmiszert, azok nagyobb arányban váltak demenssé, mint akik csak 8 százalékban fogyasztottak ilyesmit. A fő élelmiszercsoport pedig, amely hozzájárult a magas feldolgozott élelmiszer-bevitelhez, az italok voltak, őket követték az előrecsomagolt cukros termékek és a tejtermékek.

A kutatók megállapították, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek napi bevitelének minden 10 százalékos növekedése esetén az embereknél 25 százalékkal magasabb volt a demencia kockázata. Eközben a feldolgozott élelmiszerek 10 százalékos helyettesítése 19 százalékkal alacsonyabb kockázatot eredményezett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok reményei szerint eredményeik a közegészégügynek is fontos üzentet jelentenek, ugyanakkor további vizsgálatok szükségesek a demencia és a feldolgozott élelmiszerek kapcsolatának jobb megértéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.