Az új tiktokos trend középpontjában a magnézium áll. A Healthline szakértők segítségével járt utána, hogy mennyi igaz a neki tulajdonított jótékony hatásokból. "A magnézium alapvető ásványi anyag, amely számos élettani folyamathoz szükséges a szervezetben, beleértve az izom- és idegműködést, az energiatermelést és a csontok egészségét. Szervezetünk nem képes természetes úton előállítani, ezért táplálkozás vagy étrend-kiegészítők révén kell bevinni" - mondta a portálnak Dr. Michelle Routhenstein dietetikus.
A szakértők azt javasolják, hogy elsősorban az étrendünkre figyeljünk, még mielőtt étrend-kiegészítőkhöz fordulnánk. Magnéziumban gazdag ételek a zöldségfélék, a hüvelyesek, a különböző gabonafélék (főleg azok héja), a gyümölcsök, a tejtermékek és a halfélék.
Segít az elalvásban
Korábban mi is írtunk a "sleepy girl mocktail", azaz "álmos lány mocktail" nevű italról. A recept szerint csak egy kanál magnéziumporra, pár kanál meggylére, illetve ízlés szerint szódavízre van szükség hozzá, és ha lefekvés előtt isszuk meg, akkor jobban fogunk tőle aludni. "A trend kiemeli a magnézium szerepét az izmok és az idegek ellazításában, a hangulat potenciális megnyugtatásában, a szorongás csökkentésében és az alvás minőségének javításában, amelyek sokak számára problémákat jelentenek" - magyarázta Dr. Kelsey Costa a portálnak.
Azonban a feltételezés mögött, hogy a magnézium segít elaludni, még nincs elég tudományos bizonyíték. Az eddigi kutatások ellentmondásos eredményekre jutottak: egyesek szerint van összefüggés a jó minőségű alvás és a magnézium szedése között, mások nem találtak ilyet. "A mocktailban lévő összetevők, mint például a meggylé, magnéziumtartalmuknak köszönhetően közvetve segíthetnek az elalvásban, de további kutatások szükségesek a pontos hatásuk meghatározásához" - mondta Dr. Routhenstein.
Enyhíti a görcsöket
Szakértők szerint ezen a területen sem születtek bizonyító erejű kutatások. "A görcsöknek sokféle oka és típusa van, ezért problémás azt állítani, hogy a magnéziumtartalmú étrend-kiegészítőket érdemes rájuk szedni. Valójában, amikor az edzéssel kapcsolatos görcsökről, az éjszakai görcsökről (vagy azok a fajta lábgörcsök, amelyek felébreszthetnek éjszaka is) és a terhességgel kapcsolatos görcsökről van szó, kevés bizonyíték van arra, hogy az étrend-kiegészítőként szedett vagy az intravénás magnéziumpótlás előnyökkel járna" - magyarázta Dr. Maddie Pasquariello dietetikus.
Egy 2021-es kutatás nem talált bizonyítékot arra, hogy a magnéziumkiegészítők segíthetnének az izomgörcsök megelőzésében vagy kezelésében. Egy 2020-as tanulmány például arra jutott, hogy idősebb emberek esetében nem előzi meg a magnézium a görcsöket. Viszont arra is felhívták a figyelmet, hogy az eddigi eredmények ellentmondásosak, és még azt is meg kell vizsgálni, hogy terhes nőkre milyen hatással lehet.
Megelőzi a székrekedést
Arról is sokszor hallani a közösségi médiában, hogy magnézium által megelőzhető a székrekedés, és megkönnyíti a székletürítést. "A magnézium-citrát segíthet a székrekedés enyhítésében azáltal, hogy vizet vonz a belekbe, ami fokozott bélmozgást eredményez, lágyítja a székletet és elősegíti a székletürítést" - magyarázta Routhenstein.
Egyes tanulmányok is megállapítottak összefüggést ezzel kapcsolatban, viszont nem jelentőset. Egy 2021-es kutatás szerint például a magnéziumbevitel csökkentheti a krónikus székrekedést, de nem találtak szignifikáns kapcsolatot a magnézium és a széklet állaga között. A szerzők szerint ezért további vizsgálatokra van szükség. Routhenstein ezért arra figyelmeztet, hogy véletlenül se essünk túlzásokba. "A magnézium-citrátot csak orvosi utasításnak megfelelően lehet szedni, mivel a túlzott magnéziumbevitel hasmenéshez vagy más káros hatásokhoz vezethet" - mondta.
Jó hatással van a mentális egészségre
Ebben a kérdésben is óvatosságra intenek a szakértők. "A magnéziumot a mentális egészségügyi problémák, a többi között a szorongás és a depresszió kezelésének lehetséges összetevőjeként vizsgálták. Az alacsonyabb magnéziumbevitel összefüggésbe hozható a (saját bevallás szerint megállapított) depresszióval olyan felnőtteknél, akik nem álltak semmilyen kezelés alatt. Ezzel együtt még kevés információ áll rendelkezésre ezzel kapcsolatban" - mondta Pasquariello.
"A magnézium, beleértve az olyan formákat is, mint a magnézium-malát, a neurotranszmitterek és a stresszválasz szabályozása révén támogathatja a mentális egészséget, de még nem született elég eredmény ebben a témában" - magyarázta Routhenstein. Egy 2017-es vizsgálat szerint az eddigi eredmények arra utalnak, hogy a magnézium segíthet a szorongás kezelésében, de a bizonyítékok (beleértve az önbevallásos adatokat is) szegényesek.
Hatékonyabbá teszi a edzést
Tényleg jobban teljesítünk testedzés során, ha előtte beszedünk némi magnéziumot? "Mivel a magnézium közvetlenül részt vesz az izomműködésben és az energiatermelésben, a magnézium szintje hatással lehet a sportteljesítményre" - mondta Pasquariello, hozzátéve, hogy több kutatásra van szükség ezen a területen is. Egyes kísérleti eredmények szerint a magnézium javíthatja a glükózfelvételt és korlátozhatja a laktát felhalmozódását a vázizmokban, ezzel fokozva az edzési teljesítményt.