Fitness-szakértők szerint a karcsúsodáshoz súlyzós edzéseken és csökkentett szénhidráttartalmú diétán keresztül vezet az út. Sok fehérje, viszonylag kevés zsír, és legfeljebb ötven gramm szénhidrát naponta - csakhogy ez nem mindenkinek elég. Van, akinek ennél kicsit többre van szüksége, hogy a mindennapokban megfelelően működjön a szervezete. Ha jelentősen csökkentettük a szénhidrátbevitelünket, és két hétnél tovább tapasztaljuk magunkon a következő tüneteket, akkor fontos, hogy egy kicsivel többet kezdjünk el fogyasztani, betartva a fokozatosság elvét.
Kimerültség
Ha még egy könnyebb edzés után is szokatlanul kimerültnek, gyengének és fáradtnak érezzük magunkat, akkor ez jelezheti, hogy nem vittünk be elég szénhidrátot. Különösen igaz ez, ha már a hétköznapi tevékenységek közben is sokkal hamarabb elfáradunk annak ellenére, hogy ugyanannyit pihentünk, mint amennyit szoktunk. A délelőtti órákban például iktassunk némi gyümölcsöt az étrendünkbe - például egy almát, banánt vagy valamilyen bogyós gyümölcsöt.
Szokatlan, rendszeres fejfájás
Ha szervezetünk zsírt éget, hogy energiát nyerjen, akkor úgynevezett ketonmolekulák termelődnek. Ezek a vizelettel ürülnek ki kálium kíséretében, ami dehidratáltságot és fejfájást okozhat. Ilyenkor is meg kell emelni kicsit a szénhidrátbevitelt, mellette pedig több folyadékot fogyasztani. Edzés előtt megihatunk valamilyen káliummal dúsított sportitalt is, hogy gátoljuk az elektrolitvesztést.
Gyakori megfázás
A szénhidrát segít azoknak az antitesteknek a termelődésében, amelyekkel a szervezetünk felveszi a harcot a különböző betegségekkel szemben. Éppen emiatt sokak szervezete rosszul reagál, ha 100 grammnál kevesebb szénhidrátot kap naponta. Ilyenkor vannak, akik könnyebben és gyakrabban betegszenek meg, legyengül az immunrendszerük . Érdemes olyan vitamindús, lassan felszívódó szénhidrátot tartalmazó zöldségekkel próbálkozni, mint például az édesburgonya.
Forrás: prevention.com