Jobb kenyerek kerülhetnek a boltokba

Jobb minőségű, markánsabb ízű pékáru kerülhet a boltok polcaira a Magyar élelmiszerkönyv módosításának köszönhetően. Egyes pékek azonban szkeptikusok a változásokat illetően, szerintük a szakma régóta nem a minőségi termék elkészítésére törekszik.

Elsősorban a kenyérgyártásban hozhat javulást a Magyar élelmiszerkönyv decemberi módosítása, melynek köszönhetően a Földművelésügyi Minisztérium markánsabb ízű, minőségi termékeket ígér. A változtatás egyik legfontosabb része hogy feljebb kell vinni egy adott pékáruban a liszt részarányát. Az MNO kérdésére megszólaló kézműves pék, Vajda József szerint azonban a érdemi előrelépés ezután sem fog történni, ugyanis "A szakma veszett ki a kenyérből, nem a liszt".

A lisztérzékenység, azaz cöliákia az egész szervezetet érintő autoimmun-betegség. Kiváltója a kalászos gabonafélékben lévő sikér (glutén) egyik fehérjecsoportja, a gliadin, amit az ember normálisan az étkezései során fogyaszt el. Részletesebben az alábbi cikkben olvashatunk a betegségről!

Kevésbé káros a kovászos kenyér

A kézművespék szerint az élelmiszerkönyv módosításánál megint azokat kérdezték meg, akik miatt nem jó a pékáruk minősége, például az adalékszer- vagy az élesztőgyártókat. Kiemelte: a csomósodás-, a nyúlásgátló vagy az extra glutén alkalmazása nem illegális, a jó tésztához azonban ezekre nincs szükség.

Az ipari vekniben már nincs benne a természetes kovász
Az ipari vekniben már nincs benne a természetes kovász

Vajda József szerint pék- és gabonaipar egyre nagyobb gluténtartalmú gabonákat kísérletezett ki, hogy minél nagyobb termésátlagot érjen el a várt árbevétel céljából, ehhez azonban az emberi szervezet nem alkalmazkodott, nem is lehetett rá ideje. "Mostanában egyre többen érzékenyek a gluténre, amiért nagyban felelősek az ipari kenyerek és az adalékanyagok. A természetes kovászoknál ugyanis van egy előemésztődési folyamat, amikor a kovász megemészti a glutént, amely így teljesen más formában jelenik meg a kisült kenyérben" - magyarázta Juhász Mihály.

A szakember hozzátette: az ipari vekniben azért jelenik meg más formában a glutén, mert nincs benne természetes kovász, így az ilyen kenyér az arra hajlamosaknál különféle problémákat okozhat. A kovászos kenyér a szakember meglátása szerint sokkal kevésbé káros az emberi szervezetre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az élelmiszerkönyv a búzaliszt mellett cukrot, enzimkészítményeket, glutént, adalékanyagokat (ezek tételesen nincsenek felsorolva), valamint élesztőt enged a kenyér előállításához felhasználni. A búzaliszt kapcsán csak annyi kikötést állapít meg, hogy ásványianyag-tartalma legalább 55-ös kell, hogy legyen, ám a pékek szerint kenyérkészítéshez ez az egyik leggyengébb búzaliszt, inkább a süteményekhez ideális, annyira fehér.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.