A leves népszerű írónk, Jókai Mór emlékét őrzi. Az étel eredetét számos legenda övezi. Az azonban biztos, hogy Jókai szerette a bablevest, de a ma ismert tejfölös, csülkös kreálmányt biztosan nem ízlelhette meg, mert annak leírása Gundel Károly Kis magyar szakácskönyv című receptgyűjteményében jelent meg 1937-ben, méghozzá már Jókai nevét viselve.
Az író nagy gurmand volt, idős korára a kedvencei között is első helyre került a bableves füstölt malackörömmel, de tejföl nélkül. A legenda egyik változata szerint egyszer Balatonfüreden a saját ízlése szerinti bablevest rendelt - nagy szemű babbal és malackörömmel -, és ez a recept maradt fenn a nevével. Az eredeti étel, a füstölt malacköröm babban főzve, akkor még nem tartalmazott sem zöldséget, sem csipetkét, sem pedig csülköt, különlegességét a nagyszemű lóbab , a sűrű, paprikázott rántás és a levesben kocsonyássá főtt füstölt disznóköröm jelentette.
Jókai az ételnek emléket állított A kőszívű ember fiai című regényében " angyalbakancsként " megnevezve. Ennek magyarázata, hogy a jó bableveshez olyan nagyszemű babot gondolt megfelelőnek, mint "a görög szerzetesek rózsafüzére", mellé pedig az omlós, füstölt malackörmöt, ami színre arany, formára pedig olyan, mint az angyalok lábbelije.
Jókai idején az emberek minden bizonnyal kevesebbet törődtek az egészséges étkezéssel , így a sűrű leves igazi kalóriabomba volt. De a mai igényeknek megfelelően, rántás nélkül, fogyókúrásan is elkészíthető a bableves.
Jókai bableves
▪ 1 füstölt csülök
▪ 4 db répa
▪ 4 db gyökér
▪ 1 zellergumó
▪ 80 dkg tarkabab (vagy mélyhűtött, akkor beáztatni sem kell és előbb megfő)
▪ 2 fej hagyma
▪ 10 gerezd fokhagyma
▪ fűszerek: só, bors, paprika, babérlevél, tárkony, tárkonyecet, citromlé
Előző este a babot és a csülköt is beáztatjuk. Másnap a csülköt babérlevéllel előfőzzük. A zöldségeket megtisztítjuk, a répát és a gyökeret negyedbe vágjuk. Egy fej hagymát felkockázunk és olívaolajon üvegesre párolunk, majd rádobjuk a többi zöldséget és a csülköt. A csülök főzővizével felöntjük, ha nem elég, vízzel kipótoljuk. A zellergumót és az egy fej hagymát egészben beletesszük. Teszünk bele még 6 gerezd fokhagymát és teatojásba tarka borsot is. Amikor a hozzávalók megpuhultak, a sűrűjéből (bab és zöldség) kiszedünk egy nagyobb merőkanálnyit, és botmixerrel pürésítjük, ha kell, szitán át is nyomjuk, majd ezzel visszasűrítjük a levesünket.
A legvégén jön a "finomhangolás": só, bors, tárkony, ecet vagy citromlé. Ilyenkor érdemes belereszelni két gerezd fokhagymát, így intenzív marad az íze. Vágott petrezselyemmel megszórjuk. Ízlés szerint tejföllel lehet fogyasztani.