A The Good Food Institute (GFI) közelmúltbeli jelentése szerint több mint 800 millió dolláros - átszámítva mintegy 230 milliárd forintos - forgalmat generáltak az első negyedévben a növényi alapú műhúsok az Egyesült Államokban. Miközben viszont a fogyasztók előszeretettel választják a vegán burgereket, kolbászokat és steakeket, a tengeri műhúsok mindössze a forgalom 1,2 százalékát adják. Ennek részben az lehet az oka, hogy a tengeri halak húsát általánosságban véve egészségesnek tartják az emberek, köszönhetően azok alacsony telítettzsírsav- és kalóriatartalmának.
Amikor tehát az egészséges táplálkozás a cél, a többségnek eszébe sem jut, hogy lemondjon a halhúsról. "Csakhogy a halászat és halgazdálkodás hasonlóan súlyos környezetkárosító hatással bír, mint a marhatenyésztés, csupán kevésbé került eddig a figyelem középpontjába" - hívta fel a figyelmet Bruce Friedrich, a GFI alapító-ügyvezetője. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) 2018-as kimutatása szerint a vadon élő halfajok 90 százaléka túlhalászott vagy maximálisan kihasznált: harmaduk egyedszáma gyorsabban fogy, mint ahogy újra tudna termelődni. "A halászati ipar olyan mértékben zsákmányolja ki az óceánokat, hogy amellett eltörpül a marhahús-előállítás miatti esőerdőirtás. Csakhogy mindent, ami a víz alatt történik, csupán kevés ember vesz észre" - mutatott rá Friedrich.
Egyes cégek el is kezdtek dolgozni a probléma megoldásán azáltal, hogy alternatív élelmiszereket fejlesztenek ki a halhúsok helyett. A kaliforniai székhelyű Impossible Foods például éppen ebben a hónapban jelentette be, hogy a szójából származó leghemoglobin fehérje felhasználásával halhúsmentes műhalat tervez előállítani a jövőben. A szervezet már jelenleg is gyárt teljesen növényi alapú hamburgert, Pat Brown vezérigazgató pedig arra számít, hogy a már bevált recept átalakításával meggyőző halpótlót tudnák piacra vinni. Emellett pedig már elérhető a kínálatukban egy szardella ízű leves is - szintén tisztán növényi alapanyagokból.
Amennyiben sikerrel jár, az Impossible Foods más cégek társaságába kerülhet a területen. A 2018-ban indult Good Catch startup például három ízben forgalmaz tonhalkonzerveket. Chad Sarno alapító séf elmondta, a legnagyobb kihívást a halhús ízének és állagának leutánzása jelentette számukra kezdetben. Végül azonban megtalálták a tökéletes receptet, amihez hat különböző hüvelyest, így borsót, csicseriborsót, lencsét, szóját, fava babot és haricot babot használta fel. A cég a növekvő vásárlói igények kiszolgálása érdekében éppen egy 20 millió dolláros üzemet épít Ohióban, ami a tervek szerint az év végére el is készül.
Forrás: wired.co.uk