Az Amerikai Szív Társaság Lake Buena Vista-i konferenciáján bemutatott kísérletben 19 huszonnégy és hatvankét év közötti férfi vett részt. Az alanyok metabolikus szindrómában szenvedtek, ami azt jelenti, hogy a szívbetegség és stroke legalább három jelentős kockázati tényezőjével rendelkeztek. Ebben a kutatásban a férfiak körében tapasztalható kockázati tényezők közé a nagy derékbőség, a magas vérnyomás, az alacsony HDL koleszterinszint, és a magas triglicerid és éhgyomri vércukorszint tartoztak.
A kísérlet első öt hetében a férfiak hagyományos észak-amerikai étrenden éltek, ami sok zsírt, szénhidrátot, finomított cukrot és vörös húst tartalmaz. A következő öt hétben azonban mediterrán étrendre váltottak át, ami zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, kevés vörös húst, azonban olívaolajat és mérsékelt mennyiségű bort is tartalmaz. Ezt követően az alanyok öt hónapos fogyókúrás programban vettek részt, amit újabb öthetes mediterrán diéta követett.
Az eredmények azt mutatták, hogy a testsúlycsökkenéstől függetlenül a férfiak a rossz LDL-koleszterin 9 százalékos csökkenését tapasztalták a mediterrán étrend követésekor.
A kutatást vezető Caroline Richard, a kanadai Laval Egyetem dietetikusa szerint a mediterrán étrend tehát hatékony kezelési módszer lehet a metabolikus szindróma és az ezzel összefüggő szív-érrendszeri kockázatok kezelésében. A szakértő ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy bár a kutatás kapcsolatot mutatott ki a mediterrán étrend és a koleszterinszint csökkenése között, ez még nem bizonyít ok-okozati összefüggést.